Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Poznań zdobył tytuł lidera w rankingu samorządów redakcji „Rzeczpospolitej”. Doceniono też miasto za inwestycje oraz gospodarkę odpadami. Poznań zdobył też tytuł Mistrza Unijnych Środków w kategorii Zielona Inwestycja.

W latach 2018–2024 Poznań i miejskie jednostki otrzymały ok. 50 nagród i wyróżnień z wielu dziedzin

W latach 2018–2024 Poznań i miejskie jednostki otrzymały ok. 50 nagród i wyróżnień z wielu dziedzin: ochrony zdrowia, spraw społecznych, dostępności, biznesu, zarządzania samorządem, smart city, inwestycji komunalnych, ekologii, transportu, turystyki, sportu. Miasto jest też doceniane w rankingach redakcji „Rzeczpospolitej”, w których samorządy od 20 lat są oceniane pod kątem zrównoważonego rozwoju, dbałości o lokalną społeczność i środowisko, zachowanie stabilności finansów i jakości zarządzania.

Dwudziesta rocznica publikowania rankingów stała się okazją, by wyłonić liderów wszystkich edycji. Poznań został Liderem Rankingu Samorządów w kategorii Miasta na Prawach Powiatu. Za system gospodarki odpadami zdobyliśmy tytuł Mistrza Unijnych Środków w kategorii Zielona Inwestycja.

– Cieszą mnie te wyróżnienia oparte na niezależnych danych, konkretnych wskaźnikach i decyzji ekspertów – mówi prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. – W Poznaniu konsekwentnie dbamy o jakość gospodarki odpadami. Ich skuteczne przetwarzanie to wyraz troski o środowisko.

Miasto z Estradą Poznańską aktywnie promuje segregację odpadów, realizując projekt Z Kulturą o Odpadach. Kampania pokazuje prawidłowe sposoby postępowania z odpadami komunalnymi i zachęca do ekologicznych postaw. Organizowane są lekcje ekologiczne. Oparta na AI wyszukiwarka podpowiada, do jakiego pojemnika należy wyrzucać odpady. Mieszkańcy mogą korzystać z Gratowisk i punktów Drugie Życie Rzeczy.

Unijne finanse pomogły przeprowadzić wiele inwestycji. Trudno dziś wyobrazić sobie Poznań bez zmodernizowanej ul. Święty Marcin i niskopodłogowych tramwajów. Wiele zmieniło się w centrum miasta. Dzięki modernizacji płyty Starego Rynku zniknęły bariery architektoniczne, posadzono nowe drzewa. Dzięki unijnemu wsparciu powstała Poznańska Kolej Metropolita, która działa w Poznaniu i okolicznych gminach, Wartostrada i park Rataje.

Pieniądze z UE to także miliony płynące na poprawę zdrowia poznaniaków. Przykładem mogą być najnowsze inwestycje w szpitalu im. J. Strusia, m.in. zakup robota chirurgicznego da Vinci i rezonansu magnetycznego.

Źródła: Strefa Miast