Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Co roku Poznań inwestuje w poprawę jakości przedszkoli, żłobków, świetlic dla dzieci. Teraz oprócz środków z budżetu miasta placówki dostaną 33 mln zł z budżetu Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci. Szkoły otrzymają komputery, przedszkola zostaną wyremontowane.

Lepszy sprzęt dla poznańskich szkół, przedszkoli i żłobków, wydarzenia integracyjne, świetlice dla dzieci, sprawniejsze wsparcie dla osób zagrożonych przemocą i działania na rzecz młodzieży - to tylko część projektów, które Poznań realizuje razem z UNICEF. Miasto otrzymało na ten cel niemal 33 miliony złotych z budżetu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci.

Fundusze UNICEF kojarzą nam się najczęściej ze wsparciem afrykańskich dzieci w walce z niedożywieniem, teraz jednak trafią także do Poznania. Stanie się tak, ponieważ jako poznaniacy zaproponowaliśmy pomoc dzieciom uciekającym przed wojną trwającą w Ukrainie. Porozumienie o współpracy zawarto w lipcu. Miasto zapewniło małym uchodźcom dostęp do edukacji, opieki zdrowotnej i psychologicznej, UNICEF da środki na realizację nowych projektów.

– Rozpoczynamy kolejny etap pomocy dla osób z Ukrainy – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Jestem przekonany, że przyniesie ona wiele korzyści młodym mieszkańcom Poznania oraz ich rodzicom. Jako miasto pomagamy obywatelom Ukrainy już od pierwszego dnia rosyjskiej agresji. Teraz wsparcie UNICEF pozwoli zapewnić jeszcze lepszą opiekę dzieciom, którym wojna odebrała poczucie bezpieczeństwa. Poznań jest miastem otwartym i przyjaznym dla wszystkich, niezależnie od tego, skąd i w jakich okolicznościach tu przybyli – wyjaśnia prezydent.

Część pieniędzy z UNICEF wesprze programy pomocowe prowadzone przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, m.in. dla dzieci znajdujących się pod tymczasową opieką poznańskich rodzin. Za te pieniądze zostanie też zakupiony nowy sprzęt medyczny dla poznańskich szpitali dziecięcych.

Zgodnie z założeniami, jakimi kieruje się UNICEF, wszystkie dzieci powinny mieć równy dostęp do nauki, dlatego doposażone zostaną poznańskie szkoły. Podstawówki otrzymają m.in. laptopy, a przedszkola dodatkowe fundusze na remonty. Pieniądze pozwolą zorganizować dodatkowe kursy języka polskiego dla młodych Ukraińców, dzięki którym będą mogli brać czynny udział w lekcjach i szybciej się asymilować.

– Co ważne, te działania nie wpłyną na ograniczenie dotychczasowych projektów, bo źródło ich finansowania jest niezależne od miejskiego budżetu – wyjaśnia Iwona Matuszczak-Szulc, główna koordynatorka współpracy z UNICEF, dyrektorka wydziału rozwoju miasta i współpracy międzynarodowej UMP.

Za wsparcie udzielone Ukraińcom dziękował poznaniakom Rashed Mustafa Sarwar, krajowy koordynator Biura UNICEF ds. Reagowania Kryzysowego w Polsce: – Miasto i jego mieszkańcy z otwartymi sercami i ramionami przyjęli wiele dzieci oraz ich rodzin, które uciekły przed wojną w Ukrainie. Dziękuję za dotychczasową pomoc, współpracę i z nadzieją patrzę w przyszłość.

Źródła: Strefa Miast