Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Jedni się cieszą na myśl o zwrocie podatku, inni szukają zaskórniaków, spodziewając się niedopłaty. Sezon rozliczeń PIT-ów w pełni. Pamiętajmy: każdy z nas może przeznaczyć 1,5 proc. ze swojego podatku na organizacje pożytku publicznego.

Nie wskazując żadnej organizacji pożytku publicznego w rozliczeniu rocznym PIT, sprawimy, że nasze pieniądze, zamiast trafić na szczytny cel, wrócą do skarbu państwa.

Jeszcze w zeszłym roku przekazywało się na ten cel tylko jeden procent, ale udało się znowelizować ustawę, byśmy w większym stopniu mogli decydować o tym, na co idą nasze pieniądze. Jedni przekazują je na pomoc bezdomnym zwierzętom, inni na fundacje pomagające seniorom. Bez wątpienia każdy cel jest godny wsparcia. Nie wskazując żadnej organizacji, sprawimy, że nasze pieniądze, zamiast trafić na szczytny cel, wrócą do skarbu państwa. Poznaniacy jednak tradycyjnie są zorganizowani. W zeszłym roku 300 tys. mieszkańców stolicy Wielkopolski zdecydowało się udzielić takiej pomocy. W ten sposób przekazaliśmy różnego rodzaju organizacjom pomocowym aż 30 mln zł. Za taką kwotę można zrobić naprawdę sporo dobrego.

W tym roku w Poznaniu uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku jest ponad 200 organizacji. Działają na rzecz mieszkańców. Zajmują się głównie pomocą osobom z niepełnosprawnościami, dzieciom i młodzieży, zwierzętom oraz dbają o środowisko naturalne. Ich pełną listę można znaleźć na stronie okpoznan.pl.

Jak przekazać 1,5 proc. podatku? Wystarczy w odpowiedniej rubryce zeznania podatkowego (zatytułowanej: „Wniosek o przekazanie 1,5 proc. podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP”) wpisać nazwę i numer z Krajowego Rejestru Sądowego organizacji, której chcemy przekazać część podatku. Można to zrobić anonimowo. W formularzu znajduje się miejsce, w którym należy zaznaczyć, czy organizacja ma poznać dane ofiarodawcy.

Źródła: Strefa Miast
Tags:
  • PIT
  • PIT 2023