– Pierwsze parkomaty umożliwiające płatności kartą zbliżeniową i blikiem stanęły w 2020 r. na Wildzie i Łazarzu – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Mieszkańcy korzystają nie tylko z tego, że mogą łatwiej zaparkować. Dzięki wpływom z SPP przynajmniej 5 mln zł jest przeznaczanych co roku na modernizację chodników. W ostatnich latach położono je m.in. na ul. Małeckiego, Sienkiewicza, Grobli i na Górnej Wildzie.
Pierwszą zmianą w 2024 r. będzie wymiana 249 parkomatów starego typu na nowoczesne, które będą oferować cyfrowe bilety oraz elektroniczne płatności. Dwanaście nowych urządzeń ma być zamontowanych do czerwca na Starym Mieście, Śródce i w rejonie Politechniki.
Przy płaceniu za postój konieczne będzie podanie numeru rejestracyjnego samochodu. Większość parkomatów będzie akceptować tylko płatności kartą zbliżeniową lub blikem, a bilet za parkowanie otrzymamy na podaną skrzynkę e-mailową. W 40 parkomatach będzie można płacić też bilonem.
– Nowe parkomaty z płatnością bilonem staną przy obiektach, do których przyjeżdża dużo klientów i interesantów, m.in. przy szpitalach, urzędach – wyjaśnia Krzysztof Olejniczak, dyrektor ZDM.
Wymiana parkomatów w centrum miasta pozwoli wdrożyć e-kontrolę. Prowadzą ją samochody wyposażone w specjalne kamery i czujniki skanujące numery rejestracyjne pojazdów zaparkowanych w obrębie strefy. Zebrane dane są weryfikowane pod kątem dokonanych opłat.
Samochody skanujące tablice rejestracyjne wyjadą na ulice jesienią tego roku. Będą poruszały się po Wildzie, Łazarzu, Starym Mieście, Śródce i w rejonie Politechniki, czyli wszędzie tam, gdzie podczas opłacania postoju należy wpisać w parkomacie numer rejestracyjny auta.
– E-kontrola to ważny krok w usprawnianiu strefy i podnoszeniu jej efektywności – wyjaśnia Piotr Libicki, zastępca dyrektora ZDM. Jak dodaje, dotychczas wprowadzono e-identyfikatory i e-abonamenty, czyli możliwość zakupów przez internet. Bez wychodzenia z domu można również sprawdzić szczegóły otrzymanego zawiadomienia o niezapłaconym postoju i uiścić mandat.