Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Wreszcie doczekaliśmy chwili, w której rozkopanych miejsc w centrum Poznania zaczyna ubywać, a przybywa nowych chodników i torów tramwajowych. – Może wkrótce skończy się ta gemyla – wzdychają z nadzieją poznaniacy.

– Prace zostały zaplanowane tak, by w jak największym stopniu wykorzystać dostępne środki unijne z korzyścią dla Poznania i poznaniaków – przekonuje prezydent Poznania.Właśnie dlatego wszystkie remonty muszą zakończyć się najdalej do końca roku

– Odnowa centrum to ogromne przedsięwzięcie, dlatego efekty zmian będą również znaczące. Obecny rok będzie przełomowy dla tej części Poznania. Zakończą się ważne inwestycje modernizacyjne wielu dobrze znanych ulic śródmieścia – obiecuje Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

– Teraz, jak było mokro, po każdej wyprawie do centrum musiałem czyścić buty, tyle wszędzie było błota – skarży się pan Krzysztof z Wildy. – Rozumiem jednak, że remonty zawsze wiążą się z niedogodnościami. Z przyjemnością je pożegnamy tak, jak te, które jeszcze niedawno trwały na naszej Wildzie, gdzie wreszcie jest pięknie!

I faktycznie, wygląda na to, że niebawem poznaniacy odzyskają centrum swojego ukochanego miasta, tyle że w nowej, bardziej eleganckiej, odsłonie.

– Prace zostały zaplanowane tak, by w jak największym stopniu wykorzystać dostępne środki unijne z korzyścią dla Poznania i poznaniaków – przekonuje prezydent Poznania.

Właśnie dlatego wszystkie remonty muszą zakończyć się najdalej do końca roku. Wtedy mija termin rozliczenia unijnej dotacji. Nie oznacza to jednak, że całe centrum będzie rozryte aż do grudnia. Wkrótce oddawane będą kolejne odcinki nowiusieńkich śródmiejskich ulic i trotuarów.

– Jesteśmy na ostatniej prostej i już niedługo mieszkańcy będą mogli cieszyć się przebudowanymi przestrzeniami w centrum. Będziemy stopniowo oddawać je do użytku, przy czym priorytetem jest dla nas ruch tramwajowy – mówi Justyna Litka, prezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

O to, by tak się stało, każdego dnia walczy na froncie robót drogowych 270 pracowników. – Jeżeli jest taka potrzeba, pracujemy również w soboty i niedziele. Niedawno w weekend rozwieszaliśmy sieć trakcyjną na skrzyżowaniu ul. św. Marcin i Towarowej – mówi Jacek Sobkowiak, prezes spółki Tormel, generalnego wykonawcy inwestycji w centrum. Właśnie dzięki temu już niebawem do centrum wrócą tramwaje.

Na ul. św Marcin na odcinku od Gwarnej do mostu Uniwersyteckiego ułożono już torowisko. Teraz trwa brukowanie kamienną kostką chodnika pomiędzy ul. Kościuszki a Gwarną. Postęp prac widać także na poznańskim Starym Rynku. Po jego południowej stronie z pięknych granitowych płyt układany jest chodnik. Już teraz widać, że żadna poznanianka nie połamie na nim swoich szpilek!

Źródła: Strefa Miast