Nowatorską operację przeprowadzili lekarze ze szpitala miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu. Pacjentka już od wielu lat poruszała się dzięki wszczepionej endoprotezie. Ta obluzowała się i zaczęła stopniowo niszczyć staw. Ubytek w miednicy stał się w końcu bardzo duży. Właśnie dlatego ponowne użycie standardowej endoprotezy nie było możliwe. Konieczne okazało się przygotowanie dokładnie dopasowanego implantu. Po wielu badaniach radiologicznych, tomografii komputerowej oraz rezonansie magnetycznym lekarzom udało się stworzyć dokładny trójwymiarowy model miednicy kobiety. Na jego podstawie zaprojektowano implant, który następnie wydrukowano w technologii 3D.
– Operacja była bardzo trudna technicznie – mówi prof. dr hab. n. med. Jacek Kaczmarczyk z Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu szpitala im. J. Strusia. – Wymagała szerokiego odsłonięcia i zachowania naczyń. Sam implant miał też nietypowe rozmiary. A im jest większy, tym większe jest ryzyko infekcji. Byliśmy jednak dobrze przygotowani. Pacjentka wyszła już ze szpitala, czuje się dobrze, a co najważniejsze znów może chodzić – cieszy się prof. Kaczmarczyk.
Operacja była również bardzo droga, ale jak informują lekarze, chorych wymagających endoprotezy na wymiar nie spotyka się często.
Z tego, że mamy w mieście specjalistów na medal, oprócz pacjentki cieszy się również prezydent Jacek Jaśkowiak. – Lekarze z miejskiego szpitala im. J. Strusia nie boją się wyzwań – mówi prezydent Poznania. – Udowodnili to już podczas pandemii, gdy jako pierwsi w regionie leczyli chorych osoczem ozdrowieńców i remdesivirem. Kilka miesięcy temu przeprowadzili skomplikowaną operację naczyniaka mózgu bez otwierania czaszki. Teraz wszczepili nowoczesny implant idealnie dostosowany do potrzeb pacjentki. Jestem przekonany, że to nie jest ich ostatnie słowo. Lada moment rozpoczną się pierwsze zabiegi z użyciem robota da Vinci. Cieszę się, że mamy w Poznaniu tak wybitnych specjalistów – zaznacza Jaśkowiak.
Specjaliści z Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Szpitala Miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu zakładają rocznie około pół tysiąca endoprotez biodra i kolana. Przeprowadzona nowatorska operacja to jednak duża rzadkość. Do tej pory w Polsce wykonano jedynie trzy tego typu zabiegi.