Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Deratyzacja najczęściej kojarzy się z wykładaniem trutek, których ofiarą padają niepożądane gryzonie. Jak jednak pozbyć się szczurów, nie zabijając ich? Odpowiedź brzmi: „Nie śmieć w sieć”. O co chodzi?

Kampania Nie śmieć w sieć ostrzega mieszkańców przed wyrzucaniem pożywienia do kanalizacji

„Nie śmieć w sieć” to nazwa prowadzonej przez Aquanet kampanii. Jednym z jej założeń jest przypomnienie mieszkańcom, by nie traktowali odpływów jak śmietników. Wystarczy nie wyrzucać do toalet i zlewów resztek jedzenia, by znacznie ograniczyć liczbę gryzoni. Resztki żywności osadzające się w kanałach są bowiem dla nich zaproszeniem do gniazdowania w okolicach przewodów kanalizacyjnych. Pełne jedzenia kanały przyciągają szczury, które karmią się tym pożywieniem, a co za tym idzie, zwiększają swoją populację.

Jak przekonuje Urząd Miasta w Poznaniu, szczury w kanałach mogą wyrządzić sporo szkód. Traktują kanalizację nie tylko jako źródło pożywienia, ale także jako swoje mieszkanie – wygryzają dziury w rurach i zakładają w nich gniazda. Najczęściej poszerzają już istniejące szczeliny lub rozpracowują brzegi rur na połączeniach. Wskutek tego powstaje nieszczelność w sieci i ścieki mogą wydostawać się na zewnątrz kanału. To zaś grozi poważnymi ekologicznymi konsekwencjami. Nieczystości mogą bowiem wnikać w ziemię.

Trwająca od początku września akcja deratyzacji polega na wykładaniu trutek w pobliżu przewodów kanalizacyjnych. Wraz z kampanią informacyjną ma na celu uświadomienie mieszkańcom, jak wiele szkód mogą uczynić szczury. Efektem ich bytności są m.in. poprzegryzane kable, uszkodzone rury kanalizacyjne czy zniszczenia składowanych w piwnicach przedmiotów.

Przy okazji warto przypomnieć, że odpady należy segregować i wyrzucać do pojemników zgodnie z ich oznaczeniem. W kontekście deratyzacji resztki po posiłkach oraz przeterminowane produkty spożywcze powinniśmy wyrzucać do pojemników na bioodpady (kolor brązowy). Informacje na temat zasad selektywnej zbiórki odpadów można znaleźć na www.poznan.pl.

MJ

Źródła: UM Poznań