Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Dzieci z dwóch poznańskich podstawówek zaprojektowały wspólnie z artystami murale. Projekty okazały się bardzo dobre i podjęto decyzję o realizacji obydwu malowideł na murach przy obu szkołach. Zwykłych murali w poznaniu jest jednak multum. Te szkolne musiały się więc czymś wyróżnić. Do ich stworzenia wykorzystano farby fotokatalityczne. Zawarty w nich dwutlenek tytanu, pod wpływem promieniowania UV, w obecności tlenu i wody sprawia, że zanieczyszczenia, toksyny oraz drobnoustroje ulegają rozpadowi. Kolorowe murale cieszą więc nie tylko oko, ale i poprawiają środowisko w otoczeniu szkół. Pierwszy z ekomurali powstał w Szkole Podstawowej nr 19 na os. Oświecenia 1 a drugi w Dwujęzycznej Polsko-Angielskiej Prywatnej Szkole Podstawowej przy ul. Piwnej 1.

Na terenie Poznania powstają kolejne ekologiczne murale oraz instalacje. Pojawiają się na ulicach, a także przy szkołach. Ich celem jest edukacja, podniesienie świadomości na temat środowiska oraz troska o klimat i powietrze.

To jednak nie koniec aktywności poznańskich uczniów i szkół.

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym Nr 1 na os. Łokietka 104 powstał ogród wertykalny. Co to takiego? To oczyszczająca powietrze instalacja z roślin. Umieszczone na ścianie pobierają dwutlenek węgla, oddając w zamian do otoczenia tlen. Wchłaniają także toksyczne zanieczyszczenia emitowane przez wszystkie farbowane i lakierowane powierzchnie.

Wszystkie ekoinicjatywy są wynikiem miejskiej akcji edukacyjnej. Najpierw prowadzone były ekowarsztaty. Potem rozgrywana była gra miejska oraz konkurs. To właśnie ekomurale i wertykalny ogród były w nim nagrodami.

Na ekologię nie jest nigdy za wcześnie i właśnie dlatego postanowiono zrobić także coś dla przedszkolaków z przedszkola Zielony Zakątek przy ul. Trzemeszeńskiej. Powstało szkło artystyczne, czyli dzieło przedstawiające las i jego ptasich mieszkańców. Praca, mieszcząca się w pawilonie ogrodowym, została wykonana dzięki współpracy przedszkola, Miasta Poznań oraz Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz. Poetyckie przedstawienie lasu i jego ptasich mieszkańców stworzyło niepowtarzalne miejsce w zadrzewionej części ogrodu przedszkola. Kolejne ekologiczne.

Źródła: Strefa Miast
Tags:
  • smog