Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Ponad 30,3 mln zł przeznaczy Poznań na dofinansowanie kosztów opieki nad dziećmi w niepublicznych żłobkach. Od kwietnia w placówkach będą organizowane bezpłatne wizyty oraz dyżury psychologa, fizjoterapeuty, neurologopedy i innych specjalistów.

Już od kwietnia w poznańskich żłobkach – zarówno publicznych, jak i niepublicznych – będą organizowane bezpłatne wizyty specjalistów, m.in. psychologa, neurologopedy, fizjoterapeuty, terapeuty integracji sensorycznej, dietetyka, pedagoga specjalnego.

W mieście działa 15 żłobków publicznych zapewniających łącznie 1362 miejsca. Na ich działanie i modernizację w 2024 r. miasto przeznaczyło ponad 41 mln zł. Dodatkowo w Poznaniu działają niepubliczne placówki (żłobki, kluby dziecięce i dzienni opiekunowie) dysponujące 3717 miejscami.

Aktualnie miasto dofinansowuje 1981 miejsc w niepublicznych żłobkach, ale właśnie został ogłoszony konkurs ofert na lata 2024–2026, w ramach którego mogą być dofinansowane aż 2333 miejsca. Poznań przeznaczy na to ponad 30,3 mln zł, wysokość dopłaty do jednego miejsca wyniesie 500 zł miesięcznie.

Po rozstrzygnięciu konkursu zostanie opublikowany wykaz niepublicznych żłobków, które dostały wsparcie. Opieka obejmie dzieci, których rodzice lub opiekunowie prawni mieszkają w Poznaniu, płacą tu podatki i wykonali maluchom obowiązkowe szczepienia ochronne (nie dotyczy to dzieci, które mają przeciwwskazania medyczne).

Już od kwietnia w poznańskich żłobkach – zarówno publicznych, jak i niepublicznych – będą organizowane bezpłatne wizyty specjalistów, m.in. psychologa, neurologopedy, fizjoterapeuty, terapeuty integracji sensorycznej, dietetyka, pedagoga specjalnego. Będą oni obserwować dzieci, a w razie potrzeby je diagnozować. Dodatkowo zostaną zorganizowane dyżury specjalistów. Co ważne, będą z nich mogły skorzystać także maluchy, które nie uczęszczają do placówek opiekuńczych.

– W profilaktyce liczy się to, by jak najszybciej zauważyć ewentualne problemy. Dlatego dyżury specjalistów są niezwykle potrzebne. Zależało nam na tym, by mogli z nich skorzystać także ci rodzice, których dzieci nie chodzą do żłobków, i to się udało – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Dyżurom i diagnostyce będą towarzyszyć warsztaty dla rodziców dzieci oraz pracowników żłobków. Miasto przeznaczy na to 100 tys. zł.

Źródła: Strefa Miast