Obecnie w Poznaniu mieszka ok. 142,5 tys. osób w wieku 60 i więcej lat. Przeważają kobiety, których w 2022 r. było 86,7 tys., mężczyzn 55,8 tys. Osób w tym wieku przybywa. Od 2000 r. ich liczba wzrosła o 36 proc. Nic zatem dziwnego, że miasto przygotowuje dla nich różne rodzaje wsparcia.
Najbardziej znanym projektem jest Poznań Viva Senior, zbiór licznych bezpłatnych usług. Jest wśród nich Taksówka dla Seniora: bezpłatne przejazdy do urzędu, specjalistycznej przychodni, by odwiedzić groby bliskich na cmentarzu, oraz ciesząca się popularnością Złota Rączka: pomoc przy drobnych usterkach domowych. Seniorzy mogą zamówić do domu kosmetyczkę, która zajmie się ich stopami, mycie okien, porządkowanie nagrobków najbliższych na dwóch miejskich cmentarzach, a także skorzystać z bezpłatnego transportu na ich terenie.
Seniorzy mogą odebrać Poznańskie Pudełko Życia. Znajduje się w nim karta medyczna oraz umieszczana na drzwiach naklejka, które ułatwiają pracę ratownikom. W ramach usługi Książka dla Seniora do ich domów dowożone są książki, audiobooki i filmy z zasobów Biblioteki Raczyńskich. W Poznaniu działa również bezpłatna miejska wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego. Więcej informacji na stronie: poznan.pl.zdrowie.
Poza pakietem Viva Senior miasto przygotowało wiele innych programów wsparcia. Z darmowych szczepień przeciw grypie skorzystało w zeszłym roku 2 tys. starszych mieszkańców. W Punkcie Opieki Farmaceutycznej seniorzy zdobędą informacje o stosowanych przez siebie lekach. Mogą też aktywnie spędzać wolny czas.
Specjalnie dla nich powstało Centrum Inicjatyw Senioralnych przy ul. Mielżyńskiego 24, czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–16.00. Jego pracownicy udzielą informacji, dokąd się udać, by nauczyć się obsługi komputera, kto organizuje potańcówki, wyjście do kina, nordic walking, gdzie i jak otrzymać wsparcie socjalne. Wystarczy zadzwonić, tel. 61 847 21 11, choć warto też zajrzeć na stronę: centrumis.pl.