Pierwsza tego typu kwatera liczy 180 mkw. Wytyczono ją z myślą o ekologicznych pogrzebach, jak najmniej ingerujących w przyrodę. Biodegradowalne urny z prochami będą składane bezpośrednio do ziemi w części lasu ograniczonej niewielkim płotkiem. Miejsce złożenia prochów nie zostanie w żaden sposób wyróżnione. Za grób będzie uważany cały wyznaczony obszar, do którego wstępu ma strzec ogrodzenie.
Nie pojawią się tutaj żadne nagrobki ani krzyże. Bezpośrednio na grobie nie złożymy też wiązanek. Kto tu został pochowany, będzie się można dowiedzieć z niewielkiej tabliczki przymocowanej do głazu ustawionego obok ekologicznej nekropolii, o ile rodzina zmarłego zadecyduje o jej umieszczeniu, bo nie jest to obligatoryjne. Miejsce pochówku zawsze będzie można sprawdzić w poznańskiej internetowej wyszukiwarce cmentarnej.
Kwiaty i znicze można składać jedynie przy głazach. Przy nich ustawiono też ławki. Siedząc na nich, słuchając śpiewu ptaków i szumu drzew, będzie można oddać się zadumie. Las Pamięci utworzono na cmentarzu na Junikowie w ramach kwatery nr 40. Najszybciej można tu dotrzeć, idąc od furtki przy ul. Owczej.