– Niekiedy wystarczy pozostawić lekko uchylone okno do piwnicy, w której kot będzie mógł się ogrzać i osuszyć. Można też zbudować drewniany lub styropianowy domek i wyłożyć go w środku słomą – radzą wolontariusze działający w KOT, czyli Kociej Opiece Terenowej. Co to takiego? To sieć osób, które dobrowolnie i nieodpłatnie sprawują opiekę nad wolno żyjącymi zwierzętami na terenie miasta. Każdy z nas może zostać wolontariuszem KOT i otrzymać potwierdzającą to legitymację. Wystarczy złożyć odpowiednią deklarację.
W ramach zeszłorocznej akcji prowadzonej przez miłośników zwierząt z KOT udało się kupić 342 kg karmy. Trafiła ona do poznańskich fundacji prozwierzęcych i osób działających w ramach Kociej Opieki Terenowej. Wsparcia udzieliły również rady osiedli: Chartowo, Piątkowo Północ, Św. Łazarz i Sołacz, kupując pożywienie z własnych budżetów. Miasto zakupiło dodatkowo ponad 800 kg suchej i 1350 puszek mokrej karmy.
Osoby działające w KOT właśnie teraz mogą zgłaszać się po darmową karmę dla kotów do Wydziału Gospodarki Komunalnej UMP przy ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404 (od poniedziałku do piątku w godz. 7.30–15.30). Można tam też dostać domki dla kotów. Jest jednak prośba, by instalować je zawsze po konsultacjach z zarządcą nieruchomości lub osiedla, na którym chcemy je ustawić.
Jak zapisać się do KOT?
Wzór deklaracji znajdziemy na stronie: www.poznan.pl. Deklarację należy wypełnić i dostarczyć do skrzynki podawczej w holu siedziby urzędu miasta przy ul. 28 Czerwca 1956 r. lub przesłać pocztą na adres: Wydział Gospodarki Komunalnej UMP ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404 albo elektronicznie na adres: gk@um.poznan.pl. Więcej informacji otrzymamy pod tel. 61 878 15 00 lub 61 878 41 76.