Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Polacy kochają zwierzęta. Jedni adoptują bezdomne psy ze schroniska, inni starają się pomagać ptakom, dokarmiając je zimą. Jak jednak pomagać, by nie szkodzić? Dowiemy się tego od specjalistów z Zarządu Zieleni Miejskiej w Poznaniu.

W Poznaniu żyje ok. 100 gatunków ptaków. Część z nich opuszcza Polskę na czas zimy. Jak pomóc tym, które zimują w naszej okolicy? Szczególnie wtedy, gdy śnieg pokryje miejsca, w których znajdowały pożywienie? Przede wszystkim nie należy dawać im chleba.

Jak informuje ZZM, dość powszechną praktyką jest dokarmianie ptaków pieczywem. Stop! Nie wolno tego robić. Ten rodzaj pożywienia może powodować u ptaków wiele chorób układu pokarmowego, a nawet prowadzić do śmierci. Zakazane jest także karmienie ich produktami spleśniałymi i zawierającymi sól. Równie szkodliwy jest ryż, który pęcznieje w brzuchu i może prowadzić do pęknięcia żołądka.

Czym więc dokarmiać ptaki? Najlepiej tym, co same mogłyby znaleźć latem. To ziarna zbóż, płatki i otręby zbożowe. Dopuszczalne są też drobno pokrojone surowe lub ugotowane bez soli warzywa. Dla sikorek można wywiesić słoninę. To, na co zwracają uwagę specjaliści, dotyczy również pory roku. Ważne, by karmić ptaki tylko zimą. Latem pokarmu mają pod dostatkiem, więc ich nie rozleniwiajmy.

Wsparcia w chłodniejszym okresie wymagają również wiewiórki. Na poznańskiej Cytadeli zbudowano dla nich nawet małe domki z karmnikami. Warto w nich zostawić np. orzechy laskowe lub włoskie. Pamiętajmy jednak, by pod żadnym pozorem nie dokarmiać wiewiórek orzeszkami solonymi.

ZZM zachęca poznaniaków, by w ramach zabawy z dziećmi zbudowali proste karmniki. W ten sposób nauczymy najmłodszych troski o zwierzęta. Karmniki można zamocować na balkonach lub parapetach, w taki sposób, aby ptaki miały do nich swobodny dostęp.

Źródła: Strefa Miast
Tags:
  • ptaki
  • zima