Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Czy powstaną nowe parki? Gdzie będą zlokalizowane kolejne osiedla i czy obok nich pojawią się miejsca służące rekreacji? Na te i wiele innych pytań stara się odpowiedzieć „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Poznania”. Masz swoje uwagi? Zgłoś je.

Do 27 stycznia 2023 r. można zgłaszać uwagi do projektu „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Poznania

To jeden z najważniejszych dokumentów strategicznych dotyczący kierunków rozwoju Poznania. – Studium nieprzypadkowo nazywamy konstytucją przestrzenną. Znajdują się w nim wszystkie najważniejsze reguły procesu planistycznego – mówi Natalia Weremczuk, dyrektorka Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

Studium mówi o tym, gdzie powinny powstawać nowe osiedla mieszkaniowe. Czy rozbudowywane będą osiedla na północy miasta? A może na zachodzie? Jak do nich dotrzemy? To tylko niektóre z wielu poruszonych w dokumencie tematów.

– Naszą rolą jako miasta jest zaspokajanie podstawowych potrzeb mieszkańców, czyli rozwój nowych terenów mieszkaniowych. Mają one powstawać np. na Kobylimpolu, Pokrzywnie, Górczynie, w okolicach ul. Dmowskiego i Hetmańskiej – mówi Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.

Nowoczesne miasto to także nowoczesny transport publiczny. Ten jednak nie zawsze nadąża za potrzebami mieszkańców.

– Ile lat już stoją bloki na Newtona i Kopernika? – pyta pan Marek, który tutaj się wychował, a teraz przyjeżdża odwiedzić rodziców. – Tramwaju jak nie było, tak nie ma. Nadal trzeba jechać samochodem w korkach – dodaje z goryczą dawny mieszkaniec osiedla Kopernika.

Mieszkańcy tej części miasta mają odczuć poprawę komunikacji, jeśli uda się zrealizować założenia nowego dokumentu. – W studium są zapisy dotyczące jeszcze lepszego skomunikowania osiedla Kopernika, tzw. Bramy Zachodniej, obszaru Klina Dębieckiego i wielu innych terenów – uspokaja prezydent Guss.

Jednak by czuć się komfortowo we własnym miejscu zamieszkania, potrzeba czegoś więcej. Właśnie dlatego w studium znajdą się nowości, np. zapisy mówiące o stworzeniu na obszarze istniejący osiedli lokalnych centrów usług dla mieszkańców, urozmaiconych miejscami rekreacji i zielenią. MJ

Gdzie zgłosić uwagi do studium?

Do 5 stycznia 2023 r. z dokumentem można się zapoznać w siedzibie Miejskiej Pracowni Urbanistycznej przy ul. Za Bramką 1 (w godz. 9–15) lub na stronie www.mpu.pl.

Do 27 stycznia 2023 r. można zgłaszać uwagi do projektu „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Poznania”. Wysyłamy je pocztą elektroniczną: mpu@poznan.mpu.pl lub tradycyjną na adres: Miejska Pracownia Urbanistyczna, ul. za Bramką 1, 61-842 Poznań.

Główne założenia

Miasto zielono-błękitnej sieci – to odpowiedź na zmiany klimatyczne. Dokument nie tylko broni istniejących terenów zielonych, ale też zakłada, że będzie ich przybywać. Mają być rozbudowywane kliny zieleni biegnące z obrzeży do serca miasta, łącząc się z Ringiem Stübbena i terenami np. w okolicy Dzielnicy Cesarskiej.

Miasto mozaika – zakłada wielofunkcyjność przestrzeni z myślą o tych, którzy chcą mieszkać na śródmiejskich osiedlach. Mieszkańcy dostaną lokalne centra usług i tereny zielone i będą wszystko załatwiać w okolicy. To również przygotowanie do przeobrażania wymierających galerii handlowych, które mają stać się nowoczesnymi centrami usług i miejscami zamieszkania.

Miasto krótkich odległości – zgodnie z tym założeniem mieszkańcy nie będą widzieli potrzeby poruszania się samochodem, by dostać się do terenów zielonych, sklepów czy punktów usługowych.

Miasto dogodnego transportu – zakłada ograniczanie dostępności śródmieścia dla ruchu samochodowego na rzecz transportu zbiorowego. Miasto wprowadza już te zmiany podczas trwających w centrum remontów. Po ich zakończeniu łatwiej będzie się tu poruszać pieszo, rowerem i tramwajem.

Źródła: Strefa Miast