To już druga edycja tego wyczekiwanego przez dzieci, ale nie tylko wydarzenia.
- Podobnie jak w ubiegłym roku w okresie jesienno-zimowym nasz ogród przy ul. Warmińskiej 2 zostanie przyozdobiony tysiącami światełek. Tym razem przygotowane iluminacje nie będą jedynie kojarzyły się ze świętami, ale z najwspanialszymi filmami i książkami – mówi Iwona Cieślik z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Rok temu iluminacje przygotowane w ogrodzie na poznańskim Sołaczu miały charakter zdecydowanie świąteczny. W tym roku przygotowano zupełnie nowe niespodzianki.
Dłuższa trasa z nowymi bohaterami
- Tegoroczna edycja naszego parku w Poznaniu zdecydowanie różni się od tego, co nasi odwiedzający mogli zobaczyć w zeszłym roku. Przygotowaliśmy nową, dłuższą i bardziej efektowną trasę – mówi Julia Brysiak z odpowiedzialnej z przygotowanie iluminacji firmy Lumina.
- Tym razem jesienno - zimowe wieczory nasi goście będą spędzać, przenosząc się do wspomnień z dzieciństwa. Motywem i jednocześnie nazwą tegorocznego parku jest Filmowy Las – zdradza Brysiak. Jej zdaniem tegoroczne jesienno-zimowe podświetlenie ogrodu zrobi na zwiedzających jeszcze większe wrażenie niż w roku ubiegłym. Efekt tajemniczości wzmacniała wówczas nastrojowa muzyka, którą można było usłyszeć w różnych zakamarkach parku. Dzięki temu ogród odwiedziło aż ponad 105 tys. widzów.
W tym roku szczególne wrażenie na zwiedzających mają zrobić wielkopowierzchniowe figury, które po nastaniu zmroku będą prezentować się bardzo okazale.
Nie tylko światełka, ale i prace artystów
- Aby jednak wrażenia były jeszcze większe i pogłębione zadbamy o dodatkowe efekty świetlne oraz dźwiękowe, które są idealnym uzupełnieniem całości dekoracji. W tym roku dodatkowymi ozdobami będą instalacje artystyczne przygotowane przez artystów takich jak: Martha Mulawa, Olena Glinka oraz Przemysław Podolski – wyjaśnia przedstawicielka organizatora przedsięwzięcia. Dzięki nim zobaczymy artystyczną wizję Królowej Śniegu czy kwiatu paproci.
Dzieci z pewnością bardzo ucieszą się na widok bohaterów znanych z takich bajek jak Pokahontas czy z „Opowieści z Narnii”. Zwiedzających olśnić mają również motywy świetlne związane z powieścią „Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej podróży” Juliusza Verna.
Wybierając się w tym roku do Ogrodu Dendrologicznego warto zarezerwować sobie nieco więcej czasu.
- Ze względu na to, że trasa liczy około 1,5km czas jej przejścia szacujemy na mniej więcej godzinę – informuje Julia Brysiak.
A wszystko energooszczędne jak na kryzys przystało
Gdyby ktoś miał wątpliwości czy w okresie kryzysu energetycznego, gdy wiele instytucji stara się oszczędzać prąd organizowanie parku iluminacji ma sens, organizator wyjaśnia:
- Nasz park zasilany jest energooszczędnym oświetleniem LED wykorzystującym najnowocześniejszą, energooszczędną technologię. Całościowe zużycie prądu w naszym parku to około 45 kW. To odpowiednik dwóch pieców do pizzy. W czasie kryzysu mniej rodzin będzie mogło pozwolić sobie na świąteczne dekoracje domów czy balkonów. My chcemy być miejscem, w którym będą mogli poczuć magię i chociaż na chwilę przenieść się w inne miejsce doświadczając niesamowitej atmosfery -.
Podczas zwiedzania będzie można kupić także coś ciepłego do picia, jak również coś przegryźć.
Kiedy i za ile można zwiedzać ogród?
Filmowy Las zaprasza od najbliższego piątku. Ogród zwiedzać można codziennie oprócz poniedziałków. Od wtorku do czwartku za bilet normalny zapłacić trzeba 31 zł a za ulgowy 27. W weekendy i święta obydwa bilety droższe są o 4 zł. Do ogrodu wejść można od ul. Warmińskiej a w soboty i niedziele otwarte będzie także wejście od strony ul. Wojska Polskiego.
Godziny otwarcia są zależne od zachodu słońca:
Od 28.10 do 29.10 - 17:30
Od 30.10 do 30.11 - 16:30
Od 01.12 do 09.01 - 16:00
Od 10.01 do 31.01 - 16:30
Od 01.02 - 17:00
Park otwarty jest do godz. 21. Ostatnie bilety sprzedawane są do godziny 20.