Otwarcie poznańskiego Centrum Szyfrów Enigma było według internautów największym Wydarzeniem Historycznym Roku 2021. Konkurs zorganizowało Muzeum Historii Polski. Sprawdzamy, co takiego wyjątkowego oferuje nowe poznańskie muzeum?

Otwarcie poznańskiego Centrum Szyfrów Enigma było według internautów największym Wydarzeniem Historycznym Roku 2021

To z pewnością jedna z największych atrakcji Poznania, co zresztą docenili internauci, oddając swój głos właśnie na nowo otwarte Centrum Szyfrów Enigma. Celem konkursu było uhonorowanie twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych minionego roku. Głosy można było oddawać na wybraną przez jury finałową piętnastkę w trzech kategoriach: Wydarzenie, Wystawa oraz Edukacja. I to właśnie w pierwszej z kategorii Centrum Szyfrów Enigma okazało się liderem i zdobyło najwięcej głosów.

Lepsza od Krzyżaków i Wyspiańskiego

Poznańska inwestycja muzealna wyprzedziła tak ciekawe projekty, jak rewitalizacja Zamku Krzyżackiego w Szczytnie czy otwarcie Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Głosujący docenili także imprezy inaugurujące otwarcie placówki. Były to koncerty, widowisko wizualno-dźwiękowe „Brzmienie szyfrów”, gra miejska, nocne zwiedzanie oraz prezentacja oryginalnego egzemplarza niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

Misją nowoczesnej ekspozycji przy ul. Święty Marcin 78 jest utrwalanie w powszechnej świadomości wiedzy o tym, że złamania szyfru Enigmy dokonali polscy kryptolodzy. Byli to absolwenci Uniwersytetu Poznańskiego - Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki. Pracę nad dekryptażem niemieckiej maszyny szyfrującej rozpoczęli oni właśnie w Poznaniu już w 1929 r. Ich odkrycia przyczyniły się w trudnym do przeceniania stopniu do upadku III Rzeszy.

Miasto Poznań wraz z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza, partnerem inwestycji przeznaczyło na zaprojektowanie i wybudowanie Centrum Szyfrów Enigma ok. 30 mln zł.

Warto pamiętać, że Centrum Szyfrów Enigma to nie tylko stała ekspozycja. Każdego miesiąca na zwiedzających czeka tu wiele niespodzianek.

Seniorzy będą łamać szyfr

Jako że październik jest w stolicy Wielkopolski miesiącem z wieloma wydarzeniami dedykowanymi szczególnie seniorom, również „Enigma” przygotowała dla nich coś ciekawego.

- Zapraszamy seniorki i seniorów na bezpłatne zwiedzanie ekspozycji w towarzystwie przewodniczki lub przewodnika – zachęca Łukasz Rząca z Centrum szyfrów Enigma.

- Prześledzimy kilkanaście wieków dziejów szyfrów i ukrywania informacji. Porozmawiamy o dawnej i współczesnej nauce i technice. Pokażemy także, jak złamanie szyfru Enigmy wpłynęło na świat, w którym żyjemy – zachęca Rząca.

Natomiast 13 października w gmachu przy Świętym Marcinie 78 będzie można wziąć udział w „Małym Laboratorium Teatru Dokumentalnego”. Uczestnicy poznają tym razem warsztatowe sposoby pracy związanej z pisaniem dramatu. Zgłębią także tajniki prowadzenia researchu historycznego oraz analizowania historycznych i biograficznych źródeł. To już drugie tego typu spotkanie. Tym razem odbywa się pod hasłem „Kim jest bohater. Sprawa Antoniego P.”. Odbywać się będzie na ekspozycji głównej Centrum Szyfrów Enigma oraz w Mediatece i będzie świetną okazją do zapoznania się z narracją wystawy od zupełnie nowej strony. Wstęp bezpłatny. Warto się jednak zapisać kierując maila na adres: wydarzenia@csenigma.pl

Szyfry przez wieki: Zwiedzanie dla seniorek i seniorów

Centrum Szyfrów Enigma, ul. Św. Marcin 78, Poznań

Terminy:

11.10.2022, godz. 16:00

25.10.2022, godz. 16:00

Czas trwania: max. 90 minut

Wejściówki bezpłatne dostępne przez kasę oraz rezerwację.

Źródła: Strefa Miast