– Każda inicjatywa, dzięki której możemy pomóc obywatelom Ukrainy, jest ważna – zaznacza Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania, zachęcając do czytania kulinarnych przepisów i gotowania ukraińskich potraw.
Czy warto mieć e-book z przepisami na najlepsze dania kuchni ukraińskiej? Bezwględnie tak! Smak warenyków czy placków ziemniaczanych z derunami powali nas na kolana. Autorami e-booka są: Aniela Redelbach, urodzona w Łucku, mieszkająca w Poznaniu autorka wielu książek kulinarnych, półfinalistka programu „Top Chef Polska” i Katarzyna Bosacka, dziennikarka telewizyjna i prasowa znana z programów o zdrowym jedzeniu. Za sprawą Wydawnictwa Miejskiego Poznania e-book niebawem doczeka się też wersji drukowanej.
– Kupując e-book, wspieramy Polską Akcję Humanitarną pomagającą cywilom na terenach objętych wojną. Równocześnie dostajemy dostęp do kilkudziesięciu przepisów, które każdy może wypróbować, gotując w domu. To świetna okazja, by bliżej poznać i zrozumieć kuchnię naszych sąsiadów. Na razie książka jest w wersji elektronicznej, ale dołożymy starań, by wydać ją drukiem – obiecuje prezydent Jędrzej Solarski.
E-book dostępny jest w formatach PDF oraz EPUB. Zawiera 72 ukraińskie i polskie przepisy. Autorki chciały pokazać różnice i podobieństwa naszych kuchni. Z e-booka dowiemy się np., czym różnią się polskie pierogi od ich ukraińskich kuzynów warenyków. Dania zestawiono w pary. Polski rosół mierzy się z barszczem ukraińskim, nasze gołąbki z mięsem i kaszą konkurują z hołubciami z kaszą jaglaną oraz grzybami. Katarzyna Bosacka i Aniela Redelbach postanowiły też zestawić ze sobą polskie krokiety z mięsem z jantykami. Co to takiego? To charakterystyczne dla kuchni krymsko-tatarskiej ogromne pierogi z nadzieniem. Które z dań są lepsze? To zależy od gustu i kompletnie nie o to w książce chodzi. Warto spróbować jednych i drugich. Jeśli zdecydujemy się przywdziać kuchenny fartuch, z pomocą publikacji przygotujemy przystawki, zupy, dania główne, jak i desery.
– Pomysł na e-booka powstał po tym, jak na początku marca 2022 r. przyjęliśmy wraz z mężem pod dach trzy kobiety i troje dzieci z Kijowa – mówi Katarzyna Bosacka, dziennikarka znana z programów „Wiem, co jem”, „Wiem, co kupuję”, „Co nas truje". – Kiedy nasi goście odpoczęli po traumatycznej podróży, na naszym stole pojawił się barszcz, sałatka winegret i warenyky. Gdy wrzuciłam zdjęcia z uczty na media społecznościowe, zalały mnie prośby o przepisy. Pomyślałam, że warto stworzyć e-booka z recepturami dań kuchni polskiej i ukraińskiej po to, by lepiej poznać i zrozumieć kulturę obu bratnich narodów, by wiedzieć więcej o sobie nawzajem.
Pomysł Bosackiej przypadł do gustu Anieli Redelbach, znanej poznaniakom z restauracji WhoMoose, którą do niedawna prowadziła. – Moi rodzice zostali w Ukrainie, dlatego od początku wojny jestem bardzo zaangażowana w pomoc mojej ojczyźnie. Już wcześniej zorganizowałam kilka specjalnych akcji charytatywnych, np. degustację wina w Winnowiercy i śniadanie w Winklu oraz „Festiwal win naturalnych” we Wrocławiu. Zebrane podczas nich fundusze wsparły m.in. na zakup leków dla wojska – mówi Redelbach.
E-book „Przyjaźń od kuchni” jest dostępny w polskiej i ukraińskiej wersji językowej. Można go pobrać ze strony bosacka.sklep.pl.