Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Czy nowoczesne miasto XXI wieku to szklane wieżowce, czy jednak coś więcej? Między innymi na to pytanie będą szukać odpowiedzi uczestnicy VI Forum Rozwoju Miast, które już w najbliższy poniedziałek startuje w Poznaniu.

Tegoroczna edycja spotkania skupi się na pięciu obszarach: zaradne społeczności, miasto różnych skal, zagrożenie „romantycznego wyobrażenia wspólnoty, hybrydyczne przestrzenie wspólnoty i wspólnoty międzygatunkowe.

Kiedy różnice schodzą na dalszy plan — co daje miastu poczucie wspólnoty? – to temat, tegorocznej edycji forum, które w ostatnich latach zdołało już sobie wyrobić markę nie tylko prestiżowej imprezy, ale przede wszystkim takiej, która ma realny wpływ na kierunki rozwoju nowoczesnych miast. Jak jednak interpretować hasło tegorocznej edycji?

To mieszkańcy są duszą miast

- Moment, w którym wszyscy się znaleźliśmy, obfituje w wyzwania, którym nie jesteśmy w stanie stawić czoła – mówi Iwona Matuszczak-Szulc, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej w poznańskim Urzędzie Miasta, odpowiedzialna za organizację imprezy.

- Potrzeba nam działań pomimo różnic, na wskroś państw i kontynentów – wyjaśnia Matuszczak-Szulc. Jej zdaniem wyzwaniem dla miast, jako ośrodków gromadzących coraz większą część ogólnoświatowej populacji jest wzmacnianie poczucia wspólnoty ponad wszelkimi podziałami narodowościowymi, religijnymi czy jakimikolwiek innymi.

To, że miasto to nie tylko budynki i infrastruktura a przede wszystkim ludzie tworzący społeczność będą starali się przekonywać także zebrani prelegenci.

Na postawione w tytule imprezy pytanie podczas tegorocznej edycji forum odpowiedzi szukał będzie między innymi prof. Jason Stanley. Jest on autorem tekstów o demokracji, wolności słowa, faszyzmie, rasizmie, ludobójstwie i masowych więzieniach w USA. Jest znanym autorem publikacji w takich tytułach jak The Guardian, The New York Times, The Washington Post, The Los Angeles Times, Die Zeit czy Frankfurter Allgemeine Zeitung.

- Wyzwania, z którymi się dziś mierzymy, są potężne. Jak mamy utrzymać wspólnotowe poczucie człowieczeństwa, gdy lęk i niepewność będą zmuszać nas do szukania pocieszenia w uścisku mitycznej wyższości, w próżnej pogoni za poczuciem godności? – prof. Stanley pyta w swej książce „Jak działa faszyzm”, wydanej przez wydawnictwo Krytyka Polityczna.

Jego zdaniem swego rodzaju pocieszenie w trudnych czasach możemy szukać w historii postępowych ruchów społecznych. Jak przekonuje, to one odnosiły sukcesy w rozbudzaniu empatii.

- Przyglądając się grupom bezpośrednio atakowanym przez faszystowską politykę - uchodźcom, feministkom, związkom zawodowym oraz rasowym, religijnym i seksualnym mniejszościom - dostrzeżemy metodę wykorzystywaną do dzielenia ludzi – zauważa profesor.

Miasta i wyzwania przyszłości

Tegoroczna edycja spotkania skupi się na pięciu obszarach: zaradne społeczności, miasto różnych skal, zagrożenie „romantycznego” wyobrażenia wspólnoty, hybrydyczne przestrzenie wspólnoty i wspólnoty międzygatunkowe.

W pierwszym dniu forum panelistki i paneliści zastanawiać się będą też między innymi nad tym, jakie innowacyjne strategie powinny stosować miasta, aby zaangażować do czynnego życie społecznego i obywatelskiego młode pokolenie.

Natomiast we wtorek mowa będzie o tym, jak miasta mogą uczyć się wzajemnie ze swoich własnych doświadczeń. Przykładem może być tu właśnie stolica Wielkopolski, która uczestniczy w unijnym programie URBACT będącym właśnie takim forum wymiany myśli oraz doświadczeń, dzięki którym udaje się wdrażać dobre praktyki, zrealizowane w innych miastach Europy.

Kupno biletów, dzięki którym będzie można uczestniczyć w wydarzeniu osobiście, bez pośrednictwa internetu: rejestracjapoznan.localtrends.pl

Źródła: Strefa Miast