W pozbyciu się świątecznego drzewka pomoże miasto – z harmonogramem odbioru choinek zapoznać się można na stronie poznan.pl lub w aplikacji Smart City. Nie z każdą choinką postępujemy jednak tak samo.
Zwykłe ścięte drzewko bez korzeni można wystawić w całości przed dom, kamienicę czy blok, w którym mieszkamy. Zgodnie z obowiązującym harmonogramem służby odbiorą więdnące drzewko. Uwaga! Nie może być na nim żadnych ozdób, a jego łodyga nie powinna być wbita w donicę czy przymocowana do stojaka. Wszystkie niedrewniane elementy należy usunąć i wrzucić do odpowiedniego pojemnika do segregacji odpadów. Dzięki temu ogołocone ze świecidełek drzewka trafią do poznańskiej Biokompostowni.
Wielu z nas miało jednak w domach drzewka z korzeniami. Jeśli są w dobrym stanie, szkoda je wyrzucać na śmietnik. Można spróbować je zasadzić. Zdaniem specjalistów drzewko w doniczce najlepiej wystawić już w styczniu na dwór. Warto pamiętać, by choinkę obficie podlać. To uchroni ją przed wyschnięciem na mrozie. Samą donicę dobrze jest owinąć geowłókniną lub choćby gazetami. Dzięki temu korzenie nie przemarzną. Jeśli ziemia nie będzie zmarznięta, choinkę można też od razu wsadzić do gruntu, pamiętając i w tym przypadku o obfitym podlaniu. Uwaga! Jeśli podczas gościny w naszym domu choinka wypuściła nowe pędy, nie wynośmy jej na mróz. Powinna stać w cieple aż do wiosny i dopiero wtedy trafić do ziemi.