Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Choć niektóre zwierzęta zapadają w sen zimowy, to z pewnością nie można tego powiedzieć o poznańskim zoo. Kto powiedział, że do „zoologu”, jak mawiają poznaniacy chodzi się tylko latem? Udowadniamy, że także jesienią całkiem sporo się tu dzieje.

Budynek nowej żyrafiarni pozwala obcować z tymi pięknymi zwierzętami także w chłodniejszych porach roku

Ogrom zieleni, spore wybiegi ze zwierzętami i urokliwe stawy. Tym poznański ogród zoologiczny przy ul. Krańcowej zdobywa serca zwiedzających latem. Jednak i jesienią, gdy nie brakuje dżdżystych dni warto się tu wybrać.

Wrześniowe weekendy z edukacją

Wrzesień jest pierwszym miesiącem po wakacjach, gdy w Nowym Zoo robi się nieco spokojniej.

– To doskonała okazja, by w weekend wpaść do ogrodu i zostać w nim nieco dłużej, by bliżej zapoznać się z naszymi podopiecznymi – mówi Małgorzata Chodyła z poznańskiego Nowego Zoo. I faktycznie dzieje się tu sporo, a to za sprawę pracowników działu edukacji, którzy przygotowali program specjalnych spotkań. W południe w każdy z weekendowych dni warto wybrać się w okolice wybiegu flamingów, by dowiedzieć się o nich nieco więcej, niż zawarto w opisach na tabliczkach informacyjnych. Już pół godziny później koniecznie trzeba podejść na pomost vis a vis wybiegu Ameryki Południowej. Na tę godzinę przewidziany jest bowiem lunch z tapirami anta. Na tym jednak nie koniec. Co pół godziny przewidziano nowe atrakcje: pokazowe karmienie lemurów katta, spotkanie z niedźwiedziami brunatnymi, opowieści o słoniach, karmienie wielbłądów czy wreszcie spotkanie z nosorożcem białym.

Już w tej chwili dział edukacji Nowego Zoo pracuje nad nowym programem na październik. Szczegóły niebawem.

Po co nosorożce słuchają radia?

– Naszym najnowszym obiektem na terenie Nowego Zoo jest budynek żyrafiarni. Ma on umożliwić odwiedzanie tych pięknych zwierząt w chłodne dni, gdy jest im zbyt zimno na wybiegach – mówi rzeczniczka zoo Małgorzata Chodyła. – By jednak zwierzęta można było odwiedzać w ich nowym domu, te najpierw musiały się do niego przyzwyczaić – wyjaśnia.

By żyrafy miały więcej spokoju w budynku umieszczono grube szyby, które oddzielają długonogie piękności od publiczności. Dzięki nim do zwierząt nie dociera dźwięk głośnych rozmów czy śmiech dzieci. Zwierzęta są spokojniejsze.

Takich szyb nie ma natomiast przy wewnętrznym wybiegu nosorożców.

– Eliasz i Joe to nosorożce czarne. Są braćmi, którzy przyjechali do nas w czerwcu z Czech. Od tamtej pory przygotowujemy ich do wizyt zwiedzających. By przywykły do ludzkich głosów, zwierzęta dostały w prezencie… radio. Słuchają go, by przyzwyczaić się do ludzkiej mowy. Jakiej stacji słuchają? Tego nie zdradzę – żartuje rzeczniczka Nowego Zoo. Jak informuje, najprawdopodobniej już w październiku do nowej żyrafiarni, goszczącej także nosorożce, będzie mogła wejść po raz pierwszy publiczność.

Warto dodać, że poznańskie nosorożce czarne to jedyne okazy, które można oglądać w Polsce. W naszym zoo jest jednak także Diuna, czyli nosorożec biały.

Nowy pawilon wyposażono w specjalne sale edukacyjne. Już teraz zoo przyjmuje zgłoszenia od szkół na zorganizowane zajęcia dla całych klas. Kiedyś można je było prowadzić tylko pod gołym niebem. Teraz żywe lekcje biologii będą mogły odbywać się niezależnie od pogody.

Jak dojechać do Nowego Zoo? Tylko „Maltanką”

Nie warto jednak czekać na październik. To informacja zwłaszcza dla rodziców dzieci, dla których jedną z najciekawszych atrakcji związanych z zoo jest „Maltanka”. Parkowa kolejka wąskotorowa w tym sezonie ostatni kurs wykona 25 września. Później uda się na zimowy odpoczynek. Dawniej charakterystyczny wagon nazywany Ryjkiem kursował także i w zimowe weekendy. Jak jednak dowiedzieliśmy się w MPK, nie ma na razie decyzji o powrocie do dawnej tradycji. Możliwe jednak, że „Maltanka” kursować będzie jeszcze w październiku, gdyby ten okazał się wyjątkowo ciepły. Informacje warto na bieżąco śledzić na stronie internetowej poznańskiego MPK.

W jakich godzinach działa Nowe Zoo jesienią i zimą?

We wrześniu od godz. 9 do 19

W październiku od godz. 9 do 17

W listopadzie oraz miesiącach zimowych od 9 do 15.

Wrześniowe weekendy w Nowym Zoo

12.00 – opowiadania o flamingach przy ich wybiegu

12.30 – lunch z tapirami anta (zapraszamy państwa na pomost vis a vis wybiegu Ameryki Południowej)

13.00 – pokazowe karmienie lemurów katta (spotykamy się na tarasie nad wyspą lemurów w pobliżu azylu niedźwiedzi brunatnych)

13.30 – spotkanie z niedźwiedziami brunatnymi (przy ich azylu)

14.00 – opowieści o słoniach afrykańskich (obok wejścia do budynku słoniarni)

14.30 – karmienie wielbłądów dwugarbnych na ich wybiegu

15.30 – spotkanie z nosorożcem białym (przy wybiegu zamieszkiwanym przez ten gatunek)

MJ

Źródła: UM Poznań