Jak wynika z badań, ponad połowa polskich mieszkań jest przegrzana. Do kategorii zbyt mocno nagrzanych pomieszczeń zaliczamy wszystkie te, gdzie temperatura utrzymuje się na poziomie 22 st. C lub jest wyższa. A to znajduje odbicie w zawyżonych rachunkach za energię cieplną. Jednak teraz podczas trwającego kryzysu energetycznego oszczędzanie ciepła pomoże uniknąć sytuacji, w której mogłoby zabraknąć węgla niezbędnego do opalania pieców w elektrociepłowni.
Do oszczędności zachęca również prezydent Poznania. Sam, dając dobry przykład, obniża temperaturę w urzędzie miasta i będzie siedział w chłodniejszym gabinecie.
– Od dawna dążymy do ograniczenia zużycia energii elektrycznej i ciepła w budynkach urzędu miasta. Funkcjonuje m.in. automatyka zarządzania budynkiem i system monitorowania pracy urządzeń oraz zużycia ciepła, dzięki którym temperatura w pomieszczeniach jest dostosowywana do cyklu dobowego i dniowego. Będziemy kontynuować te działania i zachęcać do nich mieszkańców. Zaczniemy oczywiście od siebie, obniżając w najbliższym sezonie grzewczym temperaturę w budynkach urzędu o jeden stopień – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Poznańska Veolia dostarcza ciepło do ok. 60 proc. mieszkańców miasta. Jak wynika z przygotowanych przez firmę danych, zmniejszenie temperatury w mieszkaniach o 1 st. C pozwoli na ograniczenie zużycia ciepła na poziomie od 5 do nawet 8 proc. Oprócz oszczędności węgla uzyskamy w ten sposób również niższą emisję dwutlenku węgla.
Dzięki kampanii „Stopień mniej znaczy więcej” poznańska elektrociepłownia planuje zaoszczędzić nawet do 32 tys. ton węgla rocznie. Warto zaznaczyć, że na razie poznaniakom zimne kaloryfery nie grożą. – Veolia Energia Poznań ma zapasy węgla gwarantujące stabilną produkcję ciepła systemowego – mówi Jan Pic, prezes Veolii Energii Poznań SA. Jego zdaniem, nie powinno to jednak zwalniać nas z podejmowania wysiłków, które mogą dodatkowo umocnić bezpieczeństwo produkcji i dostaw ciepła. – To doskonały moment, abyśmy nauczyli się, jak odpowiedzialnie korzystać z energii. Mam nadzieję, że tą kampanią zapoczątkujemy zmianę podejścia poznaniaków do racjonalnego korzystania z ciepła, a tym samym z zasobów, bo przecież wszyscy żyjemy na planecie, na której się one kończą – wyjaśnia Pic.
Przedstawiciele ciepłowni zachęcają, by o zmianach w oszczędzaniu energii zacząć myśleć w dłuższej perspektywie. – Wzrost efektywności energetycznej i zmniejszenie zużycia paliw to priorytetowe elementy naszej wieloletniej strategii walki ze zmianami klimatycznymi – mówi Frederic Faroche, prezes grupy Veolia w Polsce. – Obecny kryzys daje nam wszystkim impuls do tego, by przyczynić się do podniesienia wspólnego bezpieczeństwa energetycznego. Musimy zdać sobie sprawę, że każdy z nas ma wpływ na to, jak wykorzystujemy energię, a tym samym, jak zużywamy zasoby naszej planety. Ograniczenie temperatury o 1 st. to dobry początek, ale w przyszłości powinniśmy iść dalej i na stałe zredukować temperaturę w pomieszczeniach do 18–19 st. – zachęca prezes Veolii.
Co jednak każdy z nas może zrobić, by ograniczyć zużycie energii? Przygotowano wiele porad, dzięki którym ograniczymy wydatki na ogrzewanie. Można je znaleźć na stronie www.wielkopolskaenergia.pl.
Najważniejsze zasady oszczędzania na ogrzewaniu
• Wietrz mieszkanie krótko, ale intensywnie.
• Nie zastawiaj grzejników meblami i nie susz na nich ubrań.
• Zadbaj o szczelność okien lub wymień stare okna na nowe.
• Sprawdź czy grzejniki są odpowietrzone.
• Nie ogrzewaj pustych pomieszczeń, zmniejsz w nich temperaturę.
• Ograniczaj ogrzewanie, kiedy wychodzisz z domu.