Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Gdyby nie ten program, nigdy bym nie zaznała radości macierzyństwa. Nie byłoby na to szans – mówi mama malutkiego Olka, która skorzystała z miejskiego programu dofinansowania in vitro. Dzięki niemu do tej pory przyszło na świat 450 małych poznanianek i poznaniaków.

Miasto w ramach programu oferuje trzykrotne dofinansowanie zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w wysokości do 5 tys. zł lub trzykrotne dofinansowanie w wysokości 2 tys. zł do procedury adopcji zarodka.

Druga edycja programu to kolejna szansa dla wielu par starających się o dziecko. Władze miasta postanowiły rozwijać program dofinansowania leczenia niepłodności metodą in vitro, aby radości macierzyństwa mogło doświadczyć jeszcze więcej par, które mają problemy z zajściem w ciążę.

– Liczba urodzonych dzieci to dowód na to, jak bardzo potrzebny jest ten program – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta. – Cieszę się, że przyniósł on szczęście już tylu poznańskim rodzinom. W Poznaniu wspieramy osoby dotknięte niepłodnością już od ponad 6 lat, dla wielu z nich in vitro to jedyna szansa na upragnione dziecko.

Jak zauważa prezydent, nie wszystkie Polki mają równe szanse. Poznań to jedno z nielicznych miast na mapie Polski, gdzie dofinansowanie na leczenie metodą in vitro jest przyznawane z miejskiej kasy.

– Dlatego trzymam kciuki za obywatelski projekt ustawy przywrócenia refundacji leczenia niepłodności z budżetu państwa – dodaje Jaśkowiak. – Jest to szczególnie ważne zwłaszcza w obliczu spadającej liczby narodzin i grożącego nam krachu demograficznego.

Miasto w ramach programu oferuje trzykrotne dofinansowanie zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w wysokości do 5 tys. zł lub trzykrotne dofinansowanie w wysokości 2 tys. zł do procedury adopcji zarodka. W programie mogą wziąć udział mieszkające w Poznaniu i tu rozliczające podatki pary pozostające w związku małżeńskim lub partnerskim. Przyszła mama musi mieć co najmniej 20 lat, ale nie więcej niż 43.

W tej chwili przyjmowane są zgłoszenia w ramach drugiej edycji programu. Szczegóły można znaleźć na stronie: poznan.pl. Miasto zabezpieczyło w budżecie ponad 7,3 mln zł na realizację każdej z obu edycji programu. Na ten rok przypada kwota 1,8 mln zł.

Źródła: Strefa Miast