Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Trwa ostatnie odliczanie. Jeszcze tylko cztery dni zostały do startu 21 edycji Poznań Maraton. Nasze miasto pełne jest biegaczy. Najbliższa niedziela to ich doroczne święto dlatego, nawet jeśli nie chcemy sami wziąć udziału w biegu, weźmy rondle, pokrywki i trąbki, by dopingować maratończyków na trasie. To wspaniała zabawa!

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa do Poznania powraca bieg na dystansie maratonu

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa do Poznania powraca jeden z największych biegów na królewskim dystansie 42,195 kilometra. Jeśli nie został jeszcze wyczerpany limit pakietów startowych to jeszcze do jutra można zgłosić chęć udziału w tym kultowym już wręcz biegu i wysłać zgłoszenie przez internet. Zapisy będą przyjmowane jeszcze również w biurze zawodów 4 i 15 października w pawilonie nr 3 na MTP.

Poznań Maraton 2022. Wszyscy czekają na rekord

Organizatorzy biegu, ale przede wszystkim wszyscy fani biegania liczą, że uda się w tym roku pobić rekord tej imprezy. Czekają przede wszystkim na bardzo dobry wynik wśród pań. Faworytką będzie zwyciężczyni maratonu w Bostonie sprzed 11 lat, Kenijka Caroline Cheptanui Kilel. Spośród mężczyzn, którzy zapowiedzieli start, najlepszym czasem może poszczycić się Etiopczyk Bazu Worku Hayla. Z Polaków najlepszą życiówkę ma Krzysztof Gosiewski, a wśród Polek Monika Andrzejczak.

Start biegu zaplanowano na godz. 9:00. Uczestnicy przebiegną kolejno ulicami: Grunwaldzką, Bułgarską, Bukowską, Złotowską, Owczą, Cmentarną, Grunwaldzką, Jugosłowiańską, Taczanowskiego, Ściegiennego, Arciszewskiego, Hetmańską, Zamenhofa, Piłsudskiego, Inflancką, Chartowo, Baraniaka, Jana Pawła II, Wyszyńskiego, Estkowskiego, Solną, Nowowiejskiego, Alejami Wielkopolskimi, Małopolską (przez park Sołacki), Niestachowską, św. Wawrzyńca, Polską, Bułgarską oraz Grunwaldzką. Meta usytuowana zostanie na terenie MTP (plac Marka).

Poznań Maraton 2022. Uwaga na zmiany w ruchu kołowym

Niebiegnący proszeni są o wyrozumiałość, wszak maraton oznacza pewne utrudnienia ruchu. 6 października zamknięty będzie ruch wzdłuż trasy maratonu. Będzie ona niedostępna dla ruchu kołowego w godzinach od 8:00 do 16:00, dodatkowo ulica Grunwaldzka na odcinku od ulicy Szylinga do Roosevelta zamknięta będzie od godziny 06:00. Na poszczególnych odcinkach trasa będzie otwierana dla zmotoryzowanych, a jej całkowite otwarcie nastąpi po przebiegnięciu ostatniego uczestnika maratonu. Biegacze muszą pokonać 42,195 km w maksymalnie sześć godzin.

Mini biegi dla najmłodszych

Amatorzy biegania powinni zarezerwować sobie czas jednak nie tylko na niedzielę. Od piątku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich trwać będzie bowiem Poznań Run Expo. To targi podczas których zapoznać się będzie można z najnowszą ofertą producentów sprzętu sportowego, głównie dedykowanego biegaczom właśnie. Akcesoria dedykowane są zarówno profesjonalistom, jak i amatorom. Każdy powinien więc znaleźć coś dla siebie. Pomyślano także o najmłodszych. W sobotę przez dwie godziny Plac św. Marka na terenie MTP zamieni się arenę radosnej rywalizacji dedykowaną dzieciom właśnie. W programie zwody biegowe na dystansie od 100 do 800 metrów.

Poznań Maraton 2022. Jak pojadą tramwaje?

W trakcie imprezy zmienionymi trasami pojadą tramwaje większości linii nr 1, 2, 3, 5, 6, 7, 9 (czasowo zawieszona), 10, 11, 12, 13 (czasowo zawieszona), 14, 15, 17 oraz 98. Bez zmian będą kursować tylko tramwaje nr 18. Dodatkowo w czasie trwania imprezy, w celu usprawnienia komunikacji, uruchomione zostaną dodatkowe linie tramwajowe nr 51, 52, 53, 55, 56 oraz 59. Więcej informacji na www.ztm.poznan.pl

Źródła: Strefa Miast