Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Im więcej zieleni w mieście, tym bardziej komfortowo się w nim mieszka i przebywa, zwłaszcza latem, kiedy temperatury mocno dają się nam we znaki. Dzięki projektom z Budżetu Obywatelskiego, Zielonego Budżetu i działaniom miejskich służb Lublin staje się coraz bardziej zielony.

Im więcej zieleni w mieście, tym bardziej komfortowo się w nim mieszka i przebywa, zwłaszcza latem, kiedy temperatury mocno dają się nam we znaki.

W mieście trwają prace pielęgnacyjne w koronach najcenniejszych lubelskich drzew – pomników przyrody. Chirurg drzew leczy dwa kasztanowce na ul. Solarza, dęby szypułkowe na ul. Bohaterów Monte Cassino, ul. Sławinkowskiej oraz al. Kraśnickiej, klon pospolity i dwie lipy drobnolistne na ul. Romanowskiego, miłorząb japoński na ul. Trześniowskiej. Zajął się także jeszcze niepomnikowym starodrzewem. Przy przedszkolu na ul. Grażyny pielęgnacji zostaną poddane dwa klony i lipa drobnolistna, natomiast na ul. Barwnej dąb szypułkowy.

Prace polegają głównie na usunięciu posuszu, zabezpieczeniu ubytków, a tam, gdzie jest to konieczne, założeniu wiązań elastycznych. W sumie pielęgnacją zostanie objętych ok. 60 drzew. Można już także podziwiać pełny efekt zrealizowanych w zeszłym roku Miejsc dla Ciebie, a także dziewięć gotowych skwerów kieszonkowych z V edycji budżetu. Nowe skwery powstały przy ul. Wyżynnej, Krochmalnej, Sławin, Judyma, Reymonta, Reya, Królowej Bony, Misjonarskiej.

W tym roku powstaną skwery Seniorów przy ul. Herbowej, Gaj nad Skarpą przy ul. Cyprysowej i skwer Marzeń przy ul. Długiej. Miejsce odpoczynku przed wejściem do dzielnicowego Domu Kultury Węglin przy ul. Judyma to projekt Ławeczka. Trzy ławki ustawiono przy rabacie obsadzonej trawami, jeżówkami, niezapominajkami i białymi krwawnikami.

W zeszłym roku powstał projekt Roślinna Wyżynna. Na skwerze przy DDK na ul. Wyżynnej na cienistej rabacie posadzono paprocie, fuksje, różaneczniki, trzmieliny, laurowiśnie i tawułki Arendsa. Projekt Zielony Azyl na Szczytowej pozwolił stworzyć skwerek kieszonkowy z wygodnymi ławkami i biblioteczką do wymiany książek. Zakątek wyjątkowo wyglądał wczesną wiosną, gdy zakwitły tulipany. Na rabacie znalazły się ulubione przez zapylaczy jeżówki purpurowe, róże i bzy. Zieloną przemianę przejdzie jeszcze kolejnych 11 miejsc w Lublinie, m.in. park w Głusku.

Źródła: Strefa Miast