Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Zieleń jest w Lublinie bardzo ważna i z roku na rok jest jej coraz więcej. Teraz przyszła pora na zazielenianie dwóch najbardziej zurbanizowanych dzielnic: Starego Miasta i Śródmieścia. To jednak niejedyna zielona inicjatywa w mieście!

Program „Zielone serce miasta idealnie wpisuje się w działania projektu „Zielone Śródmieście przyjętego w ramach budżetu obywatelskiego 2022. Chodzi w nim m.in. o poprawę warunków drzew rosnących na ul. Lubartowskiej na odcinku od ul. Ciasnej do ul. Unickiej.

Program Miejska Inicjatywa Działań „Zielone serce miasta” ruszył w tym roku. Na Starym Mieście i w Śródmieściu będą sadzone nowe, dostosowane do miejskich warunków, rośliny, w tym drzewa, a te już rosnące zostaną poddane zabiegom pielęgnacyjnym, które ułatwią im przetrwanie i wzrost.

– Zmianami objęliśmy już ul. Lubartowską, Królewską, Kowalską, Olejną, 3 Maja oraz pl. Wolności, który ozdobi ponad pół tysiąca róż. Z kolei na pl. Po Farze pojawi się wkrótce duża rabata ozdobnych krzewów – mówi Katarzyna Antoń, miejski architekt zieleni.

Program „Zielone serce miasta” idealnie wpisuje się w działania projektu „Zielone Śródmieście” przyjętego w ramach budżetu obywatelskiego 2022. Chodzi w nim m.in. o poprawę warunków drzew rosnących na ul. Lubartowskiej na odcinku od ul. Ciasnej do ul. Unickiej. Poza pracami pielęgnacyjnymi zostaną wykonane nowe nasadzenia. Na ulicy pojawi się 29 jesionów pensylwańskich i nowe rabaty z 1,6 tys. róż. Efekty prac można podziwiać już na ul. Królewskiej, gdzie w ostatnim czasie posadzono dziewięć dużych klonów srebrzystych i 100 róż. Dodatkowo na pl. Wolności w donicach rosną nowe grusze wierzbolistne, a środkowy pas ul. 3 Maja zdobi ponad pół tysiąca róż.

Projekt „Zielone Śródmieście” objął także Stare Miasto. Na ul. Kowalskiej i Olejnej pojawiły się winobluszcze trójklapowe. Na pl. Po Farze wkrótce zostanie posadzonych 180 tawulców i 156 różowych pięciorników. W planach jest też ułatwienie życia drzewom na ul. Okopowej i Narutowicza oraz zazielenianie ul. 1 Maja, Marii Curie-Skłodowskiej i Chopina.

To nie koniec zielonych inicjatyw w mieście, nowe nasadzenia pojawią się też w innych dzielnicach. Kontynuowane będą zadania z VI edycji Zielonego Budżetu #SkweryOdNowa, które obejmą 11 miejsc w Lublinie. Szkoły zaproszono do akcji „Wysiej sobie łąkę”, czyli siania łąk kwietnych na swoim terenie. Każda placówka dostanie specjalną mieszankę nasion, uczniowie i nauczyciele będą musieli tylko je wysiać. Do tej pory do akcji przystąpiło 17 szkół.

Źródła: Strefa Miast