Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

W aplikacji Turystyczny Lublin pojawił się nowy model 3D. Dzięki zastosowaniu technologii rozszerzonej rzeczywistości mieszkańcy i turyści dowiedzą się, jak wyglądał zamek królewski w XVI w.

W aplikacji Turystyczny Lublin jest przedstawiona bryła zamku królewskiego w jego XVI-wiecznej odsłonie. Model 3D można oglądać aż z pięciu różnych punktów miasta

– Chcemy z pomocą nowych technologii przybliżyć mieszkańcom i turystom historię lubelskiego wzgórza zamkowego. Nie wszyscy wiedzą, że obecny zamek nie jest tą samą budowlą, o której mowa w kontekście chociażby unii lubelskiej. Obecny budynek pojawił się w krajobrazie miasta dopiero w XIX w. – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta miasta Lublin ds. kultury, sportu i partycypacji.

Początki zabudowań na Wzgórzu Zamkowym sięgają jeszcze XII w., ale murowany zamek wraz z kaplicą Trójcy Świętej powstał w XIV w. Gościli w nim polscy królowie, w tym wielokrotnie Władysław Jagiełło. W 1569 r. w salach zamku toczyły się obrady sejmu walnego zakończone zawarciem unii lubelskiej. Później mieściło się tu archiwum miejskie. W XIX w. w miejscu popadającej w ruinę budowli stanął neogotycki budynek więzienia, który funkcjonuje w krajobrazie miasta do dzisiaj.

W aplikacji Turystyczny Lublin jest przedstawiona bryła zamku królewskiego w jego XVI-wiecznej odsłonie. Model 3D można oglądać aż z pięciu różnych punktów miasta: pl. Po Farze, ul. Zamkowej, wzgórza Czwartek, tarasu galerii Vivo! i dziedzińca zamku. Podobnie jak w przypadku pozostałych modeli istnieje możliwość obracania i zmiany wielkości wirtualnego zabytku. Dodatkowo użytkownicy aplikacji mogą poznać historię nieistniejącego już zamku królewskiego, odsłuchując nagranie audio (dostępne w języku polskim i angielskim).

– Technologia rozszerzonej rzeczywistości jest doskonałym narzędziem edukacyjnym. Pozwala w ciekawy sposób doświadczyć historii miasta – mówi Marcin Kęćko, dyrektor Biura Rozwoju Turystyki Urzędu Miasta Lublin.

W aplikacji Turystyczny Lublin (na systemy Android i iOS) można zobaczyć również inne nieistniejące zabytki: kościół farny (w pięciu odsłonach z możliwością zwiedzania jego wnętrza) i wieżę ciśnień na pl. Wolności. Aplikację można pobrać bezpłatnie. Korzystanie z niej jest proste. Do obiektu prowadzi mapa. Uzyskanie wirtualnego obrazu jest możliwe po zeskanowaniu geometrycznego symbolu umieszczonego na tabliczkach w poszczególnych punktach widokowych.

Źródła: Strefa Miast