Pierwszym tego typu miejscem dla młodzieży był Hej! otwarty przy ul. Peowiaków 11 w październiku 2022 r. W lipcu tego roku powstał ReWir w dzielnicy Felin. Z początkiem września przy ul. Jana Sawy 5 zaczęło funkcjonować Po Prostu Fajne Miejsce. Teraz przyszła pora na Prusa 2.
– Sukces Hej! utwierdza nas w przekonaniu, że działania, do jakich zobowiązaliśmy się, aplikując o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023, to dobry kierunek rozwoju. Tworząc miasto przyjazne młodym, wsłuchujemy się w ich potrzeby oraz staramy dostosowywać do ich wizji teraźniejszości i wspólnej przyszłości – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.
Prusa 2, którego nazwa pochodzi oczywiście od adresu w Śródmieściu Lublina, powstało w ramach otwartego konkursu na stworzenie, realizację i ewaluację otwartych miejsc dla młodzieży ogłoszonego przez miasto Lublin. Opiekują się nim dwie lubelskie organizacje pozarządowe: Instytut Aktywizacji i Rozwoju Społecznego oraz Fundacja Animatorów i Twórców Kultury TRACH. Do końca roku w Lublinie zostaną otwarte jeszcze trzy kolejne przestrzenie dla młodzieży.
– Jestem pewna, że Prusa 2 podobnie jak funkcjonujące już tego typu miejsca będzie pełne energii, pomysłów i działań pozwalających na samorealizację, rozwijanie pasji i talentów – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, pełnomocniczka prezydenta ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.
Podczas oficjalnego otwarcia Prusa 2 odbyły się spotkania integracyjne i warsztaty. Towarzyszyła im wystawa projektów młodzieżowych zrealizowanych przez wolontariuszy Instytutu Aktywizacji i Rozwoju Społecznego. Na co dzień będzie można tu można korzystać z ponad 500 gier planszowych, komiksów, drukarki 3D, sprzętu fotograficznego i wielu innych przydatnych młodym ludziom narzędzi. Punkt będzie czynny od poniedziałku do piątku, w weekendy według potrzeb. Zgodne z oczekiwaniami samych zainteresowanych godziny otwarcia pozostają elastyczne.