Organizowany od 2020 r. konkurs Ministerstwa Klimatu i Środowiska promuje ekologiczne i proklimatyczne rozwiązania wdrażane przez miasta. W jego IV edycji Lublin zajął III miejsce w kategorii miast powyżej 70 tys. mieszkańców.
– Już od dłuższego czasu realizujemy w Lublinie projekty na rzecz poprawy mikroklimatu i zatrzymywania wody w mieście. Nasze działania skupiają się przede wszystkim na rozszczelnianiu nawierzchni utwardzonych i tworzeniu zielonych rabat, sadzeniu drzew oraz krzewów. Systematycznie zakładamy w mieście ogrody deszczowe – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta miasta Lublin ds. inwestycji i rozwoju.
W konkursie nagrodzono odtworzone wzdłuż ul. Krakowskie Przedmieście oraz ul. Chopina aleje drzew, pomiędzy którymi posadzono kwitnące krzewy. Rośliny dobrano tak, by dobrze znosiły miejskie warunki. Rabaty wykonano z wysokiej jakości materiałów. Lublin doceniono również za projekt Zielonego Budżetu Obywatelskiego „Ogrody deszczowe. Dobrze nawodnione miasto", czyli sadzenie roślin zatrzymujących wodę w gruncie i gromadzących ją podczas intensywnych opadów.
W 2022 r. powstały w Lublinie cztery ogrody deszczowe: jeden w parku Jana Pawła II, trzy w pasie drogowym ul. Ochotniczej. Kolejny ogród deszczowy z pięcioma rabatami powstaje przy ul. Obrońców Pokoju. To wynik współpracy miasta z firmami Inpost i Arbre Architektura Krajobrazu. Powierzchnia wszystkich rabat zajmuje 55,2 mkw., zaś zlewni 620 mkw.
Z przyulicznych trawników, na których dotychczas po opadach zbierała się woda, został wybrany grunt. Uformowano niecki i wypełniono je specjalnymi warstwami konstrukcyjnymi. W sadzenie roślin włączyli się uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie. Wybrano głównie gatunki rodzime, tolerujące czasowe zalewanie i osuszanie, odporne na działanie zanieczyszczeń, jakie występują w wodach opadowych. W sumie posadzono ponad 170 roślin, w tym funkie Patriot, turzycę Morrowa, narecznicę samczą, bukwicę zwyczajną, kosaciec syberyjski.