– W związku z dużą liczbą bardzo ciekawych projektów zgłoszonych w pierwszym konkursie Miasta Kultury, podjęliśmy decyzję o zwiększeniu środków. Ogłosiliśmy drugi konkurs, dzięki któremu uda się zrealizować wiele dodatkowych przedsięwzięć, w tym skierowanych do młodzieży, co poszerzy ofertę kulturalną miasta. W tym roku Lublin jest Europejską Stolicą Młodzieży – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji, pełnomocniczka prezydenta ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży.
Do konkursu na 2023 r. zgłoszono 61 projektów. Kwota oczekiwanych dotacji wynosiła ponad 2 mln zł. Ostatecznie przyznano 435 tys. zł na realizację 28 projektów, z czego 16 realizowało założenia Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.
Spośród propozycji, które wpłynęły na konkurs, dofinansowano projekt Żurawie 2023 promujący najciekawsze lubelskie osobowości kulturalne młodego pokolenia. Środki uzyskały także inne projekty przygotowane i realizowane przez i na rzecz młodzieży: Pracownia Otwarta LuCreate (szkolenia z zakresu przemysłów kreatywnych i sztuki dla uczniów oraz studentów), Miejski Klub Młodzieży (wszechstronne warsztaty artystyczne). Uzdolniona młodzież będzie miała okazję wziąć udział w XII Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Stanisława Serwaczyńskiego i V Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym Jak Wieniawski.
Dzięki dofinansowaniu od miasta Lublina odbędzie się szereg festiwali, m.in. Arena Gier, V Międzynarodowy Festiwal Renesansu i 8 edycja Demakijażu – Festiwalu Sztuki Kobiet. Warto zwrócić także uwagę na projekty E(co)MONTION i oTWarcie Teatru Wschodniego, gdyż działania teatralne i warsztaty odbędą się w nowej siedzibie Teatru Wschodniego przy ul. Lubartowskiej.