Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Stało się! Główny trakt w parku Ludowym nosi już oficjalnie nazwę Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023. Z okazji uroczystego odsłonięcia tablicy z nazwą alei posadzono pamiątkowe drzewo i zakopano kapsułę czasu z przesłaniem dla przyszłych pokoleń.

Lubelska kapsuła czasu ma zostać otwarta nie wcześniej niż w 2123 r.

– W 2023 r. Lublinem rządzi młodzież, która dzięki wsparciu miasta zyskuje kolejne szanse rozwoju, realizacji swoich pomysłów i pasji, spełniania marzeń. Dzisiejsza uroczystość dopełnia tegoroczne obchody Europejskiej Stolicy Młodzieży i jednocześnie podkreśla waszą rolę w decydowaniu o mieście i jego przyszłości – mówił w czasie uroczystości Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.

Ważną jej częścią było zakopanie kapsuły czasu wraz z informacją, żeby otworzyć ją najwcześniej w 2123 r. Znalazło się w niej ok. 50 przedmiotów związanych z Lublinem oraz obchodami roku młodych. To m.in. listy władz miasta i Młodzieżowej Rady Miasta do przyszłych pokoleń, zwycięska aplikacja Europejskiej Stolicy Młodzieży, „Miasto Młodych – Deklaracja Lubelska” – preambuła do Polityki Młodzieżowej, uchwała Rady Miasta Lublin z 27 kwietnia 2023 r. w sprawie nadania nazwy parkowej alei, egzemplarz informatora miejskiego lublin.eu, nagrania wideo z pozdrowieniami od mieszkańców, radnych oraz Młodzieżowej Rady Miasta Lublin, przewodnik po mieście dla młodzieży i młodych dorosłych, kalendarz na 2024 r., który powstał w ramach konkursu młodzieżowego ESM, koszulka mistrzostw świata w koszykówce 3x3 U23. Całość dopełniły pamiątki, pocztówki, zdjęcia i gadżety przekazane przez szkoły, organizacje pozarządowe, partnerów strategicznych ESM i mieszkańców.

– Dzisiejsze wydarzenie potwierdza potencjał i aktywność młodych w naszym mieście, ich niepowtarzalną energię, inspirujące pomysły. To razem z nimi stworzyliśmy zwycięską aplikację i jesteśmy najbardziej młodzieżowym miastem w kraju i Europie – mówiła Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta miasta Lublin ds. kultury, sportu i partycypacji, pełnomocniczka prezydenta ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży.

Po uroczystości aleją w parku Ludowym przeszedł korowód 200 młodych osób. Poprowadził go Zespół Tańca Dawnego Belriguardo. Przy fontannie wystąpił Chór Copernicus z IX Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Lublinie z gościnnym udziałem Moniki Kowalczyk. Na koniec młodzież zatańczyła Belgijkę.

Źródła: Strefa Miast