– Europejska Stolica Młodzieży Lublin 2023 uwolniła ogromny, kreatywny potencjał miasta, zwłaszcza wśród młodych. Teraz zależy nam na udziale wszystkich mieszkańców i mieszkanek w procesie tworzenia programu Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029. Wypracowana razem koncepcja powinna mieć charakter strategiczny i wieloletni, bo tylko taka daje nam szansę na wygraną, niezależnie od ostatecznego wyniku konkursu – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.
W proces tworzenia wniosku Lublina do konkursu włączyć się mogą mieszkańcy i mieszkanki miasta oraz regionu, artyści, animatorzy, grupy nieformalne, organizacje pozarządowe, instytucje kultury czy firmy z sektora kreatywnego.
– W aplikacji konkursowej odwołujemy się do idei Unii Lubelskiej i pamięci o wielonarodowej Rzeczypospolitej, jednak perspektywa historyczna jest dla nas jedynie punktem wyjścia. Zachęca do pytań o nową wspólnotowość, świadomość odrębności i unikalności, przy jednoczesnym działaniu w idei synergii i współpracy – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.
Do zgłaszania projektów i pomysłów przygotowany został specjalny formularz. Na obecnym etapie wystarczające jest przedstawienie szkiców i zarysów, które zostaną uszczegółowione później. Zgłoszenie koncepcji możliwe jest do 7 lipca. W Centrum Kultury w Lublinie, przy ul. Peowiaków 12, działa punkt konsultacyjny „Strefa informacyjna”. Tu każdy może dowiedzieć się więcej na temat aplikowania Lublina do Europejskiej Stolicy Kultury 2029, zgłosić swoje uwagi, sugestie i propozycje. Punkt jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 13.00-17.00 do 7 lipca.
Działa też strona internetowa lublin2029.pl, na której znajduje się „Przewodnik Re:union Lublin”, czyli najważniejsze informacje, które pomogą każdemu zgłosić projekt do konkursu.
– Hasło Re:union jest jedynie pretekstem do rewizji pojęcia unii, namysłu nad stanem obecnym i projektem na przyszłość. Jest próbą reintegracji w czasach po pandemii, wojny w Ukrainie, kryzysu na wielu polach – mówił Rafał Koziński, Dyrektor Centrum Kultury w Lublinie.
O tym, któremu miastu przypadnie tytuł, zdecyduje jury w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zainteresowane samorządy aplikacje mogą zgłaszać do 15 września. Według medialnych doniesień swoje starania zapowiedziały m.in.: Katowice, Kielce, Bielsko-Biała, Toruń, Rzeszów czy Kołobrzeg. Lublin walczył o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Wtedy znalazł się w finałowej fazie konkursu.
Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury jest przechodni, wybrane polskie miasto otrzyma go w roku 2029. Wybór zwycięskiego miasta następuje na pięć lat przed rokiem obchodów.