Krzysztof Cugowski, wybitny polski muzyk rockowy, bez wątpienia jest jednym z najbardziej znanych mieszkańców Lublina. Urodził się tu i nadal mieszka. Wykształcenie muzyczne uzyskał w klasie fortepianu w szkole muzycznej, a następnie w liceum muzycznym. W 1969 r. założył zespół Prompter’s Box – Budka Suflera. Później współtworzył Budkę do zakończenia jej działalności w 2014 r. Ma w muzycznym dorobku 12 albumów studyjnych, 4 koncertowe i 5 składanek. „Nic nie boli tak jak życie” sprzedała się w ponad milionie egzemplarzy, tym samym ustanawiając nadal niepobity rekord sprzedażowy polskiej fonografii.
Artysta od lat jest zaangażowany w liczne akcje charytatywne i społeczne. Został nagrodzony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, złotym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, tytułem Ambasadora Województwa Lubelskiego, Medalem Prezydenta Miasta Lublina, Angelusem Lubelskim, a także Fryderykiem’97 w kategorii wokalista roku.
Drugi z kandydatów na honorowego obywatela Lublina to Władysław Antoni Żmuda. Najbardziej chyba utytułowany polski piłkarz urodził się w 1954 r. w Lublinie. W drużynie narodowej rozegrał 91 meczów. Jest jedynym polskim zawodnikiem, który brał udział w czterech mundialach w 1974, 1978, 1982 i 1986 r. Razem z drużyną zdobył dla Polski dwa brązowe medale mistrzostw świata oraz srebrny podczas igrzysk olimpijskich w Montrealu w 1976 r. Od urodzenia związany jest z Lublinem, w którym uczył się i stawiał pierwsze kroki w sporcie. WOS
20 honorowych obywateli Lublina
W tym zaszczytnym gronie znajdują się: prof. Wiesław Chrzanowski, prof. Andrzej Nikodemowicz, dr Wanda Półtawska, Julia Hartwig, Rita Gombrowicz, prof. Rocco Buttiglione, prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, prof. Norman Davies, ks. Arcybiskup Bolesław Pylak, św. Jan Paweł II, prezydent Lublina Marian Chojnowski, o. Hubert Czuma, ks. infułat Grzegorz Pawłowski, prof. Giuseppe Guarnaccia, o. Ludwik Wiśniewski, ks. prof. Andrzej Szostek, Tomasz Wójtowicz, Juliusz Machulski, Irena Hochman i Tadeusz Mysłowski.