Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Młodzież z Felina uzyskała miejsce do spotkań i rozwoju własnych pasji. ReWir poprowadzi organizacja pozarządowa, która zwyciężyła w konkursie ogłoszonym przez Miasto Lublin. Ale to nie wszystko. Jeszcze w czasie tegorocznych wakacji powstaną kolejne przestrzenie dla młodzieży: na Wieniawie, Bronowicach, Kośminku i w Śródmieściu. To realizacja zapisów aplikacji o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.

Jeszcze w czasie tegorocznych wakacji powstaną kolejne przestrzenie dla młodzieży: na Wieniawie, Bronowicach, Kośminku i w Śródmieściu. To realizacja zapisów aplikacji o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.

– W kolejnych dzielnicach naszego miasta powstaną przestrzenie dedykowane młodym. Dzięki temu Lublin będzie się mógł poszczycić jedną z największych sieci w kraju w tego typu miejscach. Bardzo się cieszę, że kolejny konkurs spotkał się z tak dużym zainteresowaniem organizacji pozarządowych – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

W drugim konkursie dla organizacji pozarządowych na prowadzenie przestrzeni młodzieżowych w lubelskich dzielnicach wpłynęło 9 ofert, z czego 7 spełniło wymogi formalne. Łączna pula środków przeznaczonych na obydwa konkursy wyniosła 2,3 mln zł. Miejsca dla młodzieży powstaną w Bazie przy ul. Długiej 88 – poprowadzi je Fundacja Strefa Dorastania, w Punkcie Kultury przy ul. Skibińskiej 21 – poprowadzi Fundacja Dobrych Pomysłów, przy ul. B. Prusa 2 prowadzone będą w kooperacji Fundacji Instytut Aktywizacji i Rozwoju Społecznego z Fundacją Animatorów i Twórców Kultury Trach, przy Al. Racławickich 33 – przestrzenią o nazwie Kosmos zaopiekuje się Fundacja Twórczości, Edukacji i Animacji Młodzieży Teatrikon.

Pierwszą tego typu przestrzenią, uruchomioną w mieście, jest Hej! na ul. Peowiaków 11, którą otworzono we współpracy z IKEA.

– Sukces Hej! utwierdza nas w przekonaniu, że inwestycja w przyszłość młodych jest jednym z kluczowych czynników rozwoju Lublina – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Miasta Lublin ds. kultury, sportu i partycypacji, pełnomocniczka prezydenta ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.

Działalność rozpoczął już także ReWir, zlokalizowany przy ul. Królowej Bony 8 i prowadzony przez Stowarzyszenie Kulturalny Felin. Lokal czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 12.00–20.00, a w weekendy według potrzeb. Odbywają się tu różnego rodzaju spotkania. Podczas warsztatów muzyczno-rytmicznych można zagrać na różnych instrumentach, nauczyć się nowej piosenki, czy dać upust emocjom podczas zabaw taneczno-ruchowych. Odbyły się też warsztaty cyrkowe, fotograficzne oraz pirograficzne – pirografia to sztuka utrwalania wzorów i obrazów poprzez wypalanie ich w drewnie oraz skórze.

Miasto przyznało również dotację na prowadzenie przestrzeni przy ul. Jana Sawy 5, której otwarcie zaplanowane jest w najbliższych tygodniach. Dofinansowane będą też działania obejmujące m.in. wsparcie psychologiczne młodzieży uczęszczającej do Piwnicy Labiryntu do końca 2023 roku.

Źródła: Strefa Miast