W 2017 r. podczas jubileuszu 700-lecia miasta Irena Hochman i Tadeusz Mysłowski przekazali Muzeum Narodowemu w Lublinie budowaną wspólnie przez przeszło pół wieku kolekcję dzieł sztuki współczesnej z całego świata. Donacja jest najważniejszą prywatną kolekcją grafiki włączoną w ostatnich latach do zbiorów placówki.
Kim są honorowi obywatele naszego miasta? Irena Hochman jest właścicielką galerii sztuki i uznaną marszandką, która współpracuje z najwybitniejszymi artystami na całym świecie. Karierę związała z Nowym Jorkiem, Dallas i Londynem, a jednak Lublin, w którym się urodziła w 1948 r. i w którym spędziła młodzieńcze lata, wciąż pozostaje jej bliski. Rozpoczęła studia medyczne w Krakowie, ale po wydarzeniach marca 1968 r. wyjechała do Nowego Jorku, studiowała historię sztuki w Smith College w Northampton. Edukację kontynuowała w Clark Art Institute Williams College w Williamstown w stanie Massachusetts. W 1971 r. wyszła za Tadeusza Mysłowskiego.
Zaraz po studiach rozpoczęła pracę marszandki. W 1975 r. wspólnie z angielskim wydawcą Bernardem Jacobsonem otworzyła w Nowym Jorku Jacobson&Hochman Gallery. W 1984 r. we współpracy z Laurą Carpenter otworzyła dwie galerie Carpenter+Hochman, jedną w SoHo, drugą w Dallas. Od 1986 r. zajmuje się ekspertyzą dzieł sztuki współczesnej, którą prowadzi w Nowym Jorku i Londynie. W latach 90. podjęła współpracę z Saatchi Gallery w Londynie. Jest agentem sprzedaży prac wybitnych artystów. Irena Hochman od początku współtworzy kolekcję zainicjowaną przez Tadeusza Mysłowskiego, miała także nieoceniony wpływ na twórczość artysty.
Tadeusz Mysłowski urodził się w 1943 r. w Piotrkowie k. Lublina. Dzieciństwo i lata szkolne spędził w Lublinie, gdzie uczęszczał do ogniska plastycznego przy Domu Kolejarza i w 1957 r. rozpoczął naukę w Liceum Sztuk Plastycznych mieszczącym się w Bramie Grodzkiej. W 1963 r. zaczął na ASP w Krakowie studia z malarstwa i grafiki, które ukończył z wyróżnieniem. Pierwsza wystawa indywidualna Tadeusza Mysłowskiego odbyła się w galerii Arkady BWA. W tym samym roku artysta wyjechał do Paryża, gdzie zaprezentował swoje prace w Galerii Lambert. W 1970 r. osiedlił się na stałe w Nowym Jorku. Swoje działania realizuje przez ponad 50 lat, dzieląc życie między dwa kontynenty i miasta: Nowy Jork i rodzinny Lublin, gdzie ma pracownię na Starym Mieście.
Tadeusz Mysłowski prezentował swoje prace na wystawach indywidualnych, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Niemczech, Austrii, Francji, Holandii, Rosji. Jego dzieła znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Lublinie, Krakowie, Warszawie i Poznaniu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Luwrze, Victoria and Albert Museum w Londynie. Można je także oglądać w Lublinie w siedzibie Centrum Spotkania Kultur (On i Ona ODNOWA), porcie lotniczym (Krzesło tron dla Malewicza) i Państwowym Muzeum na Majdanku (instalacja Shrine w baraku nr 47). WOS
Lubelska kolekcja
Dzięki kolekcji Ireny Hochman i Tadeusza Mysłowskiego Muzeum Narodowe w Lublinie wzbogaciło się o dzieła Kazimierza Malewicza, Pieta Mondriana, Jaspera Johnsa, Hansa (Jeana) Arpa, Aleksandra Archipenki, Josepha Beuysa, Paula Cézanne’a, Marca Chagalla, Salvadora Dalego, Marcela Duchampa, Wassilego Kandinskiego, Amedea Modiglianiego, Pabla Picassa, Andy’ego Warhola. Nie zabrakło też prac przedstawicieli polskiej sztuki współczesnej: Jana Berdyszaka, Henryka Berlewiego, Józefa Gielniaka, Marii Jaremy, Jerzego Nowosielskiego, Romana Opałki, Jerzego Panka, Henryka Stażewskiego, Mieczysława Wejmana.
Od 2017 r. muzeum sukcesywnie dostaje kolejne depozyty, które dziś liczą ponad tysiąc prac. Są wśród nich: obszerny zbiór tzw. polskiej szkoły plakatu, zespół dzieł Tadeusza Mysłowskiego oraz Zbigniewa Dłubaka, Kajetana Sosnowskiego i Jana Ziemskiego, rysunki Tadeusza Kantora, grafiki Pabla Picassa i Marii Jaremy, a także cenne publikacje książkowe.
18 honorowych obywateli Lublina
Miasto Lublin ma już 18 honorowych obywateli. W tym gronie znajdują się: prof. Wiesław Chrzanowski, prof. Andrzej Nikodemowicz, dr Wanda Półtawska, Julia Hartwig, Rita Gombrowicz, prof. Rocco Buttiglione, prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, prof. Norman Davies, ks. arcybiskup Bolesław Pylak, św. Jan Paweł II, prezydent miasta Lublin Marian Chojnowski, o. Hubert Czuma, ks. infułat Grzegorz Pawłowski, prof. Giuseppe Guarnaccia, o. Ludwik Wiśniewski, Andrzej Szostek, Tomasz Wójtowicz i Juliusz Machulski.