Już od dwóch miesięcy w centrum Polski działa największy kompleks zoologiczny w Europie, prezentujący faunę i florę Azji Południowo-Wschodniej. Ekspozycja obejmuje ponad 1300 ryb w strefie oceanicznej, najdłuższy tunel podwodny, 35 gatunków zwierząt w samym budynku orientarium (a w całym zoo ponad 550).
Część ekspozycyjna obiektu podzielona jest na 4 strefy. W pierwszej z nich, czyli słoniarni, zobaczymy największego słonia indyjskiego w Europie. Tutaj też znajduje się strefa wolnych lotów. Nad głowami latają między innymi czapelki złotawe.
W drugiej strefie, zwanej Celebes, znajdziemy wyderki orientalne, jeżozwierze palawańskie, kur bankiwa oraz najmniejsze bawoły na świecie — anoa nizinne, a także rodzinę makaków.
W kolejnej części – oceanicznej – żyje ponad 1300 ryb, w tym rzadko spotykane gatunki rekinów i płaszczek. Można je podziwiać z poziomu największego w Polsce podwodnego tunelu. W mniejszych zbiornikach pływają między innymi koniki morskie, rogatnice, rozdymki oraz apogony.
Ostatnia, najgorętsza strefa orientarium to Wyspy Sundajskie, czyli królestwo kilku gatunków zwierząt. Spotkamy tutaj rekordowych rozmiarów krokodyla gawialowego, orangutany sumatrzańskie, gibony, langury jawajskie, binturongi, myszojelenie oraz niedźwiedzie malajskie.
To ich spotkasz w orientarium
SŁOŃ INDYJSKI – ALEXANDER
Alexander to największy słoń indyjski w Europie, ważący aż 6 ton. Ma 44 lata i jest ojcem 17 dzieci! Alex jest spokojnym, ułożonym słoniem – przewodnikiem stada kawalerskiego w łódzkim ogrodzie. Wkrótce do Orientarium Zoo Łódź przyjedzie jego syn Kyan.
NIEDŹWIEDŹ MALAJSKI – SOMNANG
Jedyne w Polsce niedźwiedzie malajskie można spotkać w Orientarium Zoo Łódź. Mieszka tu między innymi 20-letni Somnang. To osobnik z wyjątkową historią. W młodości padł ofiarą nielegalnego handlu zwierzętami. Uratowany przez organizację Free the Bears Fund trafił najpierw do zoo w Edynburgu, a następnie przyjechał do Łodzi. W orientarium mieszka ze swoją towarzyszką Batu.
ORANGUTANY SUMATRZAŃSKIE – KETAWA, BUDI I JOKO
To kolejny rzadko spotykany w ogrodach zoologicznych gatunek – krytycznie zagrożony wyginięciem. W Orientarium Zoo Łódź mieszka para: 8-letnia Ketawa i 17-letni Budi, a także 11-letni Joko. Zwierzęta te występują w północno-zachodniej Sumatrze. W ostatnich dziesięcioleciach liczebność orangutanów spadła o około 80 proc.! Powodem takiej sytuacji jest przede wszystkim wycinka lasów pod uprawę palmy olejowej.
KROKODYLE GAWIALOWE – KRAKEN I PENELOPA
Nowoczesny obiekt w Łodzi zamieszkuje wyjątkowa para krokodyli gawialowych: Penelopa i Kraken. Oboje mają po 33 lata. Samiec jest największym krokodylem gawialowym, jakiego można spotkać w europejskich ogrodach zoologicznych. Ma 5 metrów i 15 centymetrów długości. Para prezentuje się w orientarium w strefie Wysp Sundajskich.
NAJDŁUŻSZY TUNEL PODWODNY W POLSCE – REKINY I PŁASZCZKI
W strefie oceanicznej orientarium można podziwiać 1300 ryb, które zwiedzający obserwują, spacerując najdłuższym podwodnym tunelem w Polsce. Największy zbiornik z rekinami i płaszczkami wypełniają 3 miliony litrów wody. W tej części znajduje się 7 wielkich akwariów morskich, a w nich między innymi rekiny czarnopłetwe, rekiny brodate i rzadko spotykane riny gitarowe oraz przepiękne płaszczki.
RAFA KORALOWA
W orientarium można również podziwiać rafę koralową. To najbogatszy w życie ekosystem morski. Choć zajmuje zaledwie 1 promil powierzchni oceanów, spotkać można tu aż 1/4 wszystkich morskich gatunków, takich jak gąbki korale, ukwiały, skorupiaki oraz ryby. Organizmy żyjące w rafach koralowych zapewniają wyżywienie dla ponad 600 milionów ludzi na świecie!
Orientarium Zoo Łódź – turystyczny hit!
Łódzkie orientarium zajmuje powierzchnię blisko 10 pełnowymiarowych boisk piłkarskich. To największy tego typu obiekt w Polsce i jeden z największych oraz najnowocześniejszych w Europie. Kompleks został podzielony na dwie części – ekspozycyjną i konferencyjną. Centrum konferencyjne ma powierzchnię ponad 5200 mkw. Znajduje się tutaj siedem nowocześnie wyposażonych sal. Jest to doskonała przestrzeń do organizacji eventów, spotkań biznesowych, konferencji i innych uroczystości.
Dla zwiedzających Orientarium Zoo Łódź czynne jest codziennie, w godzinach od 9.00 do 19.00.
Podczas zwiedzania orientarium można obserwować pokazowe karmienie zwierząt, między innymi niezwykle widowiskową kąpiel połączoną z karmieniem słoni indyjskich, karmieniem orangutanów sumatrzańskich, niedźwiedzi malajskich czy rekinów. Szczegóły znajdują się na stronie: www.orientarium.lodz.pl.