W ubiegłym roku na podium znalazła się Zofia i Jan. W tym roku wśród męskich imion nie ma niespodzianki – znowu mamy najwięcej Janków! Bo aż 285! Natomiast wśród dziewczynek jest zmiana. Ubiegłoroczną zwyciężczynię, czyli Zofię, w tym roku zdetronizowała Hanna. To imię było wybierane przez rodziców aż 250 razy.
Na dalszych miejscach – zaraz po Janie – najpopularniejszymi imionami dla chłopców były: Jakub (268), Antoni (267), Aleksander (259), Franciszek (249), Leon (230), Nikodem (216), Adam (195), Ignacy (192) i Stanisław (174).
Wśród kobiecych imion – tuż po Hannie, prym w tym roku wiodą: Zuzanna (232), Emilia (222), Zofia (220), Laura (212), Alicja (206), Maja (203), Julia (202), Oliwia (186) oraz Maria (153).
Imię dla dziecka. Oryginalność kontra popularność
Jednak nie wszyscy rodzice szukają inspiracji pośród najpopularniejszych imion. Niektórzy decydują się na bardziej nieszablonowe wybory. Imionami, które były nadawane najrzadziej wśród dziewczynek są: Dobrawa, Elżbieta, Flora, Marcela i Teodozja, natomiast wśród chłopców: Dorian, Egor, Gracjan, Kordian oraz Wit.
Wybierając imię dla dziecka, należy pamiętać, że według prawa, nie powinniśmy decydować się na imię ośmieszające. Co więcej, imię powinno wskazywać też na płeć dziecka. Jeśli nie zastosujemy się do tych zasad, kierownik urzędu stanu cywilnego (USC), w którym chcemy zarejestrować naszego potomka, może odrzucić nasz wybór.
BRAIAN przychodzi z pomocą dla młodych rodziców
Nadal głowicie się z mężem lub żoną nad imieniem dla malucha? Aplikacja BRAIAN, czyli Bezkonkurencyjny Retrospektywny Asystent Imion Aplikowanych Noworodkom, przychodzi z pomocą! Znajdziecie tu rankingi polskich imion chłopców i dziewczynek od 2000 do 2021 na podstawie danych ze strony dane.gov.pl.
Aplikacja umożliwia łatwe wyszukiwanie (np. imiona kończące się na "cja", zawierające "sz", na litery "Ko" itd.). Znajdują się tu także aktualne trendy i statystyki, imiona szybko zyskujące na popularności, imiona wyjątkowe albo minione hity. Aplikacja zawiera też wykresy popularności imion i umożliwia przeglądanie imion według pochodzenia (słowiańskie, greckie, łacińskie, perskie, semickie, germańskie).
Ilu nowych krakowian?
W przeciągu ostatnich lat w Krakowie można zaobserwować spadek liczby narodzin. Do końca listopada w krakowskim urzędzie stanu cywilnego sporządzono 13 793 akty urodzenia. Podobnie jak w dwóch ostatnich latach urodziło się więcej chłopców (7 031) niż dziewczynek (6 762). W analogicznym okresie ubiegłego roku w Krakowie urodziło się 14 546 dzieci.
Krakowska Wyprawka dla najmłodszych
Kraków wita najmłodszych mieszkańców specjalnie przygotowaną Krakowską Wyprawką. Wraz z listem powitalnym od Prezydenta Miasta Krakowa najmłodsi krakowianie dostają m.in. kocyk, body, czapeczkę – wszystko opatrzone lokalnymi symbolami i z wykorzystaniem koloru niebieskiego – oficjalnej barwy Krakowa.
Pośród upominków znajduje się również grzechotka, w postaci smoka z owieczką w brzuchu oraz książeczka przeznaczona dla maluchów.
Warunkiem otrzymania takiego zestawu jest zameldowanie dziecka na pobyt stały w Krakowie oraz wypełnienie i złożenie formularza zgody na dostarczenie wyprawki, w ciągu 90 dni kalendarzowych od dnia urodzenia się dziecka.
Przesyłki są dostarczane przez kurierów bezpośrednio na adres zameldowania (lub adres korespondencyjny), podany w formularzu zgody.
Wniosek o Krakowską Wyprawkę można wypełnić tutaj.