Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Nikt nie wie nawet, jak wygląda, a mimo tego jest na językach całego świata. Jego twórczość szokuje i skłania do myślenia. To jeden z najbardziej znanych współczesnych artystów i prawdziwy król street artu! W Krakowie jest już otwarta wystawa poświęcona twórczości Banksy’ego. Nowe muzeum prezentuje ponad 150 reprodukcji prac artysty.

W Krakowie jest już otwarta wystawa poświęcona twórczości Banksy’ego. Nowe muzeum prezentuje ponad 150 reprodukcji prac artysty

Reprodukcje wybranych prac Banksy’ego zostały przygotowane przez innych, anonimowych artystów. Krakowska wystawa ma na celu przybliżenie ulicznej sztuki twórcy, którą można „spotkać” na terenie całego świata, m.in. w Londynie, Paryżu, Nowym Jorku, Los Angeles, Neapolu, Amsterdamie, Wenecji, Kijowie czy Betlejem. Oprócz reprodukcji graffiti możemy zobaczyć także obrazy i grafiki.

– Osoby, które będą odwiedzać to miejsce, mogą zobaczyć Banksy'ego, o którym zazwyczaj się tylko słyszy – mówi Haxis Vardar, pomysłodawca i twórca muzeum. – Ewentualnie, jak się widzi, to tylko jakieś jedno, konkretne dzieło. Za to nie mamy takiego holistycznego oglądu tego wszystkiego, co on robi. Tutaj naprawdę można zrozumieć, na czym polega sztuka Banksy'ego, co i gdzie stworzył. Jest to też szansa na to, żeby lepiej zrozumieć jego przesłanie.

Przestrzeń poświęcona najbardziej znanemu, a jednocześnie najbardziej tajemniczemu i kontrowersyjnemu artyście sztuki ulicznej powstała przy ul. Berka Joselewicza 21, w postindustrialnych wnętrzach, w których mieściła się dawniej fabryka platerów, srebra i wyrobów metalowych.

– To jest fantastyczne miasto, w którym czuje się prawdziwego, polskiego ducha. Pojawiłem się tutaj przez przypadek i natychmiast zakochałem się w Krakowie – mówi Haxis Vardar. – Ktoś wysłał mi zdjęcie tej przestrzeni przy Berka Joselewicza, popatrzyłem, a następnie powiedziałem: absolutnie tak! Wchodzimy w to bez żadnych wątpliwości. Gdzieś widocznie było zapisane, że właśnie tu powstanie Muzeum Banksy'ego.

Banksy komentuje rzeczywistość

Banksy jest twórcą ulicznym pochodzącym z Bristolu, który zaczął street artową karierę w latach osiemdziesiątych. Jego trafne, artystyczne komentarze sprawiły, że szybko zyskał popularność na całym świecie.

Wśród prac na wystawie znajdziemy m.in. graffiti, które powstało w stolicy Ukrainy już po rozpoczęciu wojny: gimnastyczka w stroju sportowym stoi na zniszczonym budynku w Borodziance; starszy mężczyzna bierze gorącą kąpiel w zrujnowanym budynku mieszkalnym we wsi Gorenka. W tej serii uwagę przyciąga też rakieta „o szczególnej formie”, która znajduje się na rosyjskim samochodzie wojskowym typu „Z".

Banksy angażuje się także w sprawę Palestyńczyków. Ogromne wrażenie robi reprodukcja muru oddzielającego Izrael od Palestyny. Zobaczymy na nim m.in. gołąbka pokoju z gałązką oliwną, ubranego w kamizelkę kuloodporną; dziewczynkę, która za pomocą czarnych baloników próbuje dostać się na drugą stronę muru albo zamaskowanego mężczyznę, który zamiast koktajlem Mołotowa, próbuje rzucić bukietem kwiatów.

– Banksy tworzy swojego rodzaju prześwietlenie tego, co dzieje się na świecie. Muszę powiedzieć, że artyści, którzy odwzorowali te prace, mieli gigantyczne zadanie – dodaje Haxis Vardar.

Na wystawie znajdziemy też słynną dziewczynkę z balonami „There is always hope (girl with balloon)", którą Banksy namalował na londyńskim Waterloo Bridge w 2002 r., graffiti „No Future" z Southampton albo „Bataclan" będący hołdem dla ofiar zamachu terrorystycznego z 2015 r.

Więcej informacji o wystawie można znaleźć na stronie muzeum.

Źródła: UM Kraków