Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Dzień Wszystkich Świętych coraz bliżej. Jak co roku tysiące krakowian będzie chciało uczcić pamięć swoich bliskich. Miasto Kraków przygotowało na najbliższy weekend wiele udogodnień: dłużej otwarte cmentarze, zniczodzielnie, lokalizator grobów, ułatwienia dla niepełnosprawnych oraz zmiany w organizacji ruchu. Władze zachęcają także do wybrania się na nekropolie komunikacją zbiorową.

Wszystkich Świętych 2022. Miasto Kraków przygotowało na najbliższy weekend wiele udogodnień: dłużej otwarte cmentarze, zniczodzielnie, lokalizator grobów, ułatwienia dla niepełnosprawnych oraz zmiany w organizacji ruchu.

Dłuższe godziny otwarcia cmentarzy

Już w tym tygodniu godziny otwarcia cmentarzy zostały wydłużone. Krakowskie nekropolie są aktualnie czynne do godziny 19.00. W sobotę i niedzielę będą otwarte do 20.00. 31 października do 22.00, a w samo święto Wszystkich Świętych – od 6.00 rano do praktycznie ostatniego odwiedzającego. W Dzień Zaduszny na groby bliskich możemy wybrać się do godz. 22.00.

– Przede wszystkim wyznaczamy dłuższe godziny otwarcia cmentarzy po to, żeby każdy mógł dokonać prac porządkowych czy po prostu dla spacerowiczów, którym ta pogoda i ten czas odpowiada – mówi Patrycja Ćwikła z Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Krakowie. – Obserwujemy, że wiele osób późnym wieczorem chętnie spaceruje zwłaszcza po cmentarzu Rakowickim.

Zniczodzielnie – w trosce o środowisko

Zniczodzielnie na wybranych krakowskich cmentarzach mają pomóc w trosce o środowisko i generowaniu mniejszej ilości odpadów. To specjalnie zamontowane regały, na których można zostawić niepotrzebne, ale kompletne i nieuszkodzone znicze. Każda osoba może postawić taki znicz na grobie bliskich, kupując tylko nowy wkład. Zniczodzielnie dostępne są na cmentarzach: Prądnik Czerwony i w Grębałowie.

Lokalizator grobów bliskich osób

Lokalizator grobów to bardzo praktyczne rozwiązanie, które pomoże odnaleźć grób bliskiej osoby. Wystarczy wpisać nazwisko, imię i przybliżony rok pochowania, a komputer pokaże, na którym z cmentarzu, w jakiej kwaterze i w którym rzędzie osoba zmarła jest pochowana.

– Mamy nadzieję, że mieszkańcy Krakowa i nie tylko, będą aktywnie korzystać z lokalizatora grobów, w którym po wpisaniu imienia i nazwiska osoby zmarłej otrzymamy informację, gdzie taka osoba jest pochowana. Nie powinno być z tym trudności – zapewnia Patrycja Ćwikła.

Dodatkowo w na stronie internetowej www.rakowice.eu udostępniona jest wersja lokalizatora umożliwiająca odnalezienie położenia grobu na interaktywnej mapie właściwego cmentarza wraz ze ścieżkę dojścia do poszukiwanej kwatery (pasa), w obrębie którego zlokalizowany jest grób. Mapkę wraz z trasą dojścia do kwatery (pasa) można także wydrukować.

Lokalizator grobów dostępny jest tutaj.

Wzmocnienia w komunikacji miejskiej

W sobotę i niedzielę 29-30 października zostanie uruchomionych 8 specjalnych linii tramwajowych oraz 11 linii specjalnych autobusowych funkcjonujących w rejonie krakowskich cmentarzy. W poniedziałek 31 października zostanie uruchomionych 6 dodatkowych linii tramwajowych i 2 dodatkowe linie autobusowe.

– Pojawiły się już liniówki, oznaczone białymi cyframi na niebieskim tle – mówi Grzegorz Dyrkacz, v-ce Prezes Zarządu MPK w Krakowie. – To są linie dedykowane specjalnie na cmentarze, dodatkowo na wyświetlaczach autobusów będą piktogramy znicza. Przez 3 pierwsze dni, czyli: sobota, niedziela, poniedziałek dodatkowo komunikacja tramwajowa wykona około 15 000 km, jeżeli chodzi o autobusową to będzie blisko 22 000 km.

Największe wzmocnienia zostały przygotowane na 1 listopada – dla pasażerów będzie wtedy dostępnych 9 linii specjalnych tramwajowych oraz 23 linie specjalne autobusowe. Na części linii zostaną także wprowadzone częstsze kursy.

– 1 listopada do ruchu zostanie skierowanych dodatkowo 58 składów tramwajowych i 106 autobusów. W tym dniu komunikacja tramwajowa wykona dodatkowo około 12 000 km, a autobusowa – ponad 23 000 km – zapewnia Grzegorz Dyrkacz.

Wzmocnienia komunikacji zaplanowano także na 2 listopada – będą wtedy funkcjonować 4 linie dodatkowe tramwajowe i 1 autobusowa.

Zmiany w organizacji ruchu

Część ulic wokół krakowskich cmentarzy będzie zamknięta, samochody najlepiej zostawić w domu. Kierowcy powinni liczyć się ze wzmożonymi kontrolami na drogach. Policja również w tym roku prowadzić będzie akcję „Znicz”. Ma ona zapewnić bezpieczeństwo na drogach wszystkim odwiedzającym groby swoich bliskich.

– Przede wszystkim apelujemy od lat stale o to samo, czyli: trzeźwość, trzeźwość i jeszcze raz trzeźwość – mówi podinsp. Tomacz Jemczura, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie. – Noga z gazu, jedźmy wolniej, zwracajmy uwagę na zmianę organizacji ruchu drogowego. Nie starajmy się naruszać tych zakazów, które są przy cmentarzach.

Swoim wsparciem służyć będzie także Straż Miejska.

– Od najbliższej soboty do 1 listopada rozpoczynamy działania wokół cmentarzy - mówi Zbigniew Ulman, z-ca Komendanta Straży Miejskiej w Krakowie. – Łącznie do służby zaplanowaliśmy ponad 260 strażników. Będziemy dbać o porządek i bezpieczeństwo w rejonie cmentarzy oraz zwracać uwagę kierującym na niewłaściwe zachowania i parkowanie.

Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych i punkty medyczne

Na cmentarzach: Rakowickim, Prądnik Czerwony i Grębałów osoby niepełnosprawne będą mogły skorzystać z wózków inwalidzkich. Na cmentarzu Rakowickim będą one ustawione obok portierni: przy bramie głównej, od strony al. 29 Listopada i ul. Prandoty.

– Osoby starsze i niepełnosprawne mogą korzystać z wózków inwalidzkich, które są dostępne przy bramach cmentarzy. Co istotne, nie tylko w dniu Wszystkich Świętych, ale już kilka dni przed i po będzie można z takiej usługi skorzystać – dodaje Patrycja Ćwikła.

Osoby niepełnosprawne mogą także liczyć na to, że policjanci umożliwią im jak najbliższy dojazd do bram nekropolii.

– Jest możliwość dojazdu pod samą bramę cmentarzy dla osób niepełnosprawnych – mówi podinsp. Tomasz Jemczura. – Proszę i apeluję, żeby zwracać uwagę policjantom, którzy pełnią służbę, że wieziemy taką osobę. A na pewno dojedziemy pod sam cmentarz.

1 listopada w godzinach od 10.00 do 17.00 na cmentarzu Rakowickim i od godziny 10.00 do 15.00 na cmentarzach Podgórskim, Prądnik Czerwony i Grębałów uruchomione zostaną także punkty medyczne, obsługiwane przez dyżurujących przedstawicieli służb medycznych, wyposażonych w podstawowe środki sanitarne i opatrunkowe.

Szczegóły dotyczące zmian, dostępne tutaj.

Źródła: Strefa Miast