Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Znamy już nazwiska tegorocznych laureatów Nagród Miasta Krakowa. Wyróżnienia to wyraz uznania dla dokonań krakowian pracujących na rzecz rozwoju miasta. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się podczas gali 28 listopada.

Tradycja Nagród Miasta Kraków sięga XVI w. Wyróżnienie po raz pierwszy zostało przyznane w 1535 r. Mikołajowi Jaskierowi za uregulowanie prawa miejskiego.

Tradycja Nagród Miasta Kraków sięga XVI w. Wyróżnienie po raz pierwszy zostało przyznane w 1535 r. Mikołajowi Jaskierowi za uregulowanie prawa miejskiego. Nagrody początkowo były wręczane sporadycznie i dopiero od 1930 roku laureatów wybierano systematycznie. Wybuch II wojny światowej przerwał tę tradycję. Do przyznawania nagród wrócono w 1945 roku. Na przestrzeni lat zmianom ulegała regularność przyznawania nagród, zmieniały się również kategorie.

– To szczególnie ważne wyróżnienie przyznawane przez miasto, które ma piękną, wielowiekową tradycję – podkreśla prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Aktualnie wyróżnienia są przyznawane w czterech kategoriach: „Kultura i sztuka”, „Nauka i technika”, „Sport” i „Prace dyplomowe”. W konkursie doceniane są zasługi, które mają związek z Krakowem.

− Po raz kolejny miasto honoruje osoby, których praca, działalność i dokonania – nie tylko lokalnie, ale również w skali kraju i niejednokrotnie także na arenie międzynarodowej − są warte docenienia i promowania – dodaje prezydent Krakowa. – Laureaci Nagród Miasta Krakowa mogą pochwalić się osiągnięciami tworzącymi przestrzeń dla rozwoju sztuki, działaniami rozwijającymi sektor kreatywności i wiedzy, budującymi kapitał kulturowy i naukowy, a także inicjatywami mającymi wpływ na krajowe i międzynarodowe postrzeganie Krakowa.

Kandydatów do nagród zgłaszają związki i środowiska twórcze, instytucje artystyczne, kulturalne, wydawnicze, szkoły wyższe i instytuty naukowo-badawcze, towarzystwa naukowe oraz inne organizacje.

Kto został laureatem Nagród Miasta Krakowa 2023?

W tym roku w dziedzinie: „Kultura i sztuka” laureatem został prof. dr hab. Piotr Bożyk – artysta związany z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie. Profesor zajmuje się projektowaniem produktów, wystaw i sztuką kinetyczną prezentowaną w wielu muzeach i galeriach w Polsce i na świecie. Kolejny z laureatów to Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie od 2016 roku, kurator i organizator wystaw, aktor, producent teatralny, filmowy i telewizyjny, producent i współorganizator festiwali, a także dystrybutor filmowy. Odznaczeni zostali także Małgorzata i Marcin Gołębiewscy, czyli twórcy Fundacji Wschód Sztuki, działającej w obszarze sztuk wizualnych w Krakowie.

Kolejny laureat to Czesław Minkus − muzyk, kompozytor, autor projektów muzyczno-medialnych, filmowych i teatralnych. Nagrodę otrzymała też aktorka teatralna i filmowa, absolwentka krakowskiej szkoły teatralnej, związana ze Starym Teatrem w Krakowie – Dorota Pomykała. Specjalną Nagrodę Prezydenta Miasta Krakowa otrzymał natomiast Adolf Weltschek − aktor oraz reżyser teatralny, który przez 24 lata kierował Teatrem Groteska.

W dziedzinie: „Nauka i technika” wyróżnienie otrzymali: prof. dr hab. Czesław Brzoza − historyk specjalizujący się w najnowszej historii Polski, w tym Krakowa i regionu krakowskiego; prof. dr hab. Jan Potempa – biochemik i mikrobiolog prowadzący badania nad bakteriami wywołującymi choroby przyzębia oraz dr hab. inż. Katarzyna Wolny-Koładka − zatrudniona na stanowisku profesora w Katedrze Mikrobiologii i Biomonitoringu Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie; zajmuje się szeroko rozumianą mikrobiologią środowiskową, w tym badaniami dotyczącymi m.in. analizy zagrożeń mikrobiologicznych występujących na terenie Zalewu w Nowej Hucie.

W dziedzinie „Sport” nagroda nie została przyznana.

Wyróżnienia za najlepsze prace dyplomowe

Wśród wyróżnionych osób w tej kategorii znaleźli się: Teresa Wąsowicz (ASP) – za pracę magisterską „Fotografie Jana Motyki ze zbioru Muzeum Fotografii w Krakowie. Inwentaryzacja, analiza technik wykorzystanych przez artystę oraz propozycje konserwatorskie”; Paulina Barbara Bździuch (AGH) za pracę doktorską „Model prognozowania emisji z transportu drogowego na potrzeby zarządzania jakością powietrza w Krakowie” oraz Katarzyna Wrona (UJ) za pracę magisterską „Wpływ różnych rodzajów zieleni miejskiej na warunki termiczne i wilgotnościowe w Krakowie”.

Mecenasi Kultury Krakowa 2022

W 1996 r. radni Krakowa ustanowili doroczny tytuł „Mecenas Kultury Krakowa” przyznawany za działania na rzecz przedsięwzięć kulturalnych i artystycznych, zabytków i dziedzictwa niematerialnego miasta, a także za działania medialne na rzecz promocji kultury, sztuki oraz zabytków i dziedzictwa niematerialnego Krakowa.

− To wyróżnienie ma na celu wspieranie i rozwijanie współpracy pomiędzy firmami a środowiskiem artystycznym, instytucjami kultury oraz gospodarzami obiektów zabytkowych na terenie Krakowa. Kraków finansuje działalność miejskich instytucji kultury, wspiera też wiele różnych artystycznych i kreatywnych przedsięwzięć. Ważne jednak, abyśmy pamiętali, że kultura to wartość dla wszystkich, ale też wspólna odpowiedzialność, stąd tak znaczące jest zaangażowanie mecenasów. To ważny obszar, który chcemy rozwijać i promować – zaznacza Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

Kandydatów do nagrody rekomenduje Bractwo Mecenatu Kultury Krakowa. Wyróżnienia przyznawane są w trzech kategoriach.

Za finansowanie organizacji prowadzących działalność w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego oraz krakowskich instytucji kultury tytuł Mecenasa Kultury Krakowa 2022 otrzymała firma RE-Bau Sp. z o.o.

Za działania medialne na rzecz promocji kultury, sztuki oraz zabytków i dziedzictwa niematerialnego Krakowa tytuł mecenasa otrzymała firma AMS SA − działająca w sektorze reklamy Out-of-Home (OOH). W 2022 roku spółka zrealizowała outdoorowe kampanie promocyjne dla projektów Muzeum Narodowego w Krakowie, takich jak „Jacek Malczewski romantyczny”, „Nowy początek. Modernizm w II RP”, „Galeria Sztuki Polskiej XX-XXI wieku”, „Tamara Łempicka”, a także kampanię wizerunkową instytucji.

W tej edycji nie przyznano nagrody i tytułu mecenasa za działania na rzecz zabytków i dziedzictwa niematerialnego Krakowa.

Źródła: Strefa Miast