Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

4 dni i ponad 40 artystów cyfrowych z całego świata! 6 października otwierają się drzwi do wirtualnej przestrzeni – rusza Festiwal Sztuki Cyfrowej Patchlab. Wydarzenie lubi zaskakiwać! Interaktywna rzeźba, która zmienia swój kształt i kolor pod wpływem smogu, pokazy mody, panele dyskusyjne, koncerty i wiele więcej! Festiwal startuje 6 października.

Festiwal Sztuki Cyfrowej Patchlab. Wydarzenie lubi zaskakiwać! Interaktywna rzeźba, która zmienia swój kształt i kolor pod wpływem smogu, pokazy mody, panele dyskusyjne, koncerty i wiele więcej! Festiwal startuje 6 października.

Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem _econtinuum. Ma budować świadomość ekologiczną i dawać spojrzenie na sztukę cyfrową oraz odnowienie relacji z naturą. Organizatorzy szukają odpowiedzi na pytanie: jaką rolę może odegrać technologia w obliczu katastrofy klimatycznej i w budowaniu lepszej przyszłości? Festiwal chce za pomocą sztuki pokazać stale zmieniający się wpływ technologii na społeczeństwo i środowisko.

– Doszliśmy do punktu, w którym „uzbrojeni” w cyfrowe urządzenia i poddani władzy algorytmów, często nieświadomie mamy destrukcyjny wpływ na środowisko – wyjaśnia główną myśl tegorocznego festiwalu Elwira Wojtunik, Dyrektor Artystyczna. – Tylko od nas zależy, czy będziemy w dalszym ciągu korzystać z nich jako narzędzi do degradacji planety, czy też wykorzystamy potencjał nowych technologii do budowania lepszej przyszłości.

Program festiwalu koncentruje się na twórczości ukrytej w maszynach, algorytmach, programowaniu i bazach danych. Skupia się na kluczowych zjawiskach we współczesnej kulturze i sztuce cyfrowej, w tym VR/AR/XR, sztucznej inteligencji, uczeniu maszynowym. Program oferuje wystawy, spektakle i koncerty audiowizualne, projekcje wideo, wykłady, warsztaty, rezydencje artystów i panele dyskusyjne z ekspertami.

Interaktywna rzeźba zmieni kształt pod wpływem smogu

Jak się ma smog w Krakowie? BARBLE prawdę Ci powie! To interaktywna rzeźba w rozszerzonej rzeczywistości, która przybiera formę bańki zmieniającej swój kształt i kolor w zależności od poziomu zanieczyszczenia powietrza w mieście. BARBLE uniesie się nad Krakowem od 6 do 16 października. Będzie można ją znaleźć w trzech lokalizacjach miasta: na Rynku Głównym, przy ul. Kopernika 15 (przy wejściu na wystawę Patchlab „Immersive Garden”) oraz przed Małopolskim Ogrodem Sztuki (Rajska 20). Gdy znajdziesz się w jednej z wymienionych lokalizacji, wystarczy wejść na patchlabar.patchlab.pl i rozejrzeć się wokół siebie przez ekran telefonu.

Projekt jest realizowany przez Elektro Moon Vision – duet artystów cyfrowych związanych z Krakowem we współpracy z paryskim alchemikiem dźwięku Niamké Désiré (aka Aho Ssan).

Współczesny Słodowy: zrób serwer zasilany energią słoneczną

Festiwal Patchlab to także liczne warsztaty. 8 października w ramach Warsztatów solarweb w Pałacu Potockich uczestnicy będą mogli dowiedzieć się, jak zrobić samodzielny serwer zasilany energią słoneczną. Poznają narzędzia i taktyki projektowania rozwiązań i zawalczą o bardziej zrównoważony internet. Warsztaty poprowadzi projektant i naukowiec, wyróżniany i nagradzany na świecie za innowacyjne projekty zmniejszające zużycie energii – Felix Lenz.

Koncert Recodnite, artysty dźwięku

W sobotni wieczór, 8 października, w ramach Patchlab Festivalu swój live-set zagra znany na całym świecie producent – Recondite. Jedna z czołowych postaci tworzących współczesną muzykę elektroniczną. Pozostaje wierny swoim inspiracjom, które często znajduje w naturze. Przez lata wypracował osobliwy dla siebie styl i trudno pomylić jego twórczość z kimkolwiek innym. Koncert niemieckiego artysty odbędzie się w przestrzeni Klubu Spotkań Poczta Główna.

Festiwal Sztuki Cyfrowej Patchlab potrwa od 6 do 9 października.

Źródła: Strefa Miast
Tags:
  • smog
  • kraków