W półkoloniach finansowanych przez miasto mogą uczestniczyć dzieci i młodzież do 24. roku życia ze szkół podstawowych, szkół integracyjnych, ośrodków szkolno-wychowawczych i szkół specjalnych, mieszkające lub uczęszczające do szkoły na terenie Krakowa.
– Już po raz piąty zapraszamy dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami do udziału w półkoloniach organizowanych w różnych punktach Krakowa. To przedsięwzięcie to ważna część działań miasta w zakresie wsparcia osób z niepełnosprawnościami, a także ich opiekunów – mówi Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej i komunalnej.
Krakowianie znają już tę akcję, która jest organizowana także latem i nosi nazwę „Lato w mieście dla dzieci z niepełnosprawnościami”. Pomysł ten od lat cieszy się dużą popularnością.
– Podobną inicjatywę realizujemy latem i wiemy, jak bardzo jest oczekiwana i potrzebna – dodaje Andrzej Kulig. – Dla dzieci to forma atrakcyjnego spędzania wolnego czasu, a dla ich opiekunów konkretna pomoc i wytchnienie w codziennej opiece.
Wszyscy chętni mogą brać udział w atrakcyjnych zajęciach od poniedziałku do piątku – od godzin porannych do popołudniowych. Tym samym to dodatkowe wsparcie dla ich opiekunów i możliwość odpoczynku czy załatwienia spraw w czasie, gdy podopiecznymi zajmuje się wykwalifikowana kadra specjalistów. Wychowawcy i opiekunowie mają doświadczenie w pracy z dziećmi z niepełnosprawnościami. Grupę nadzoruje także ratownik medyczny.
Uczestnicy półkolonii mają zapewnione wyżywienie. Niektórzy z realizatorów gwarantują ponadto transport do miejsca wypoczynku oraz z miejsca wypoczynku do określonych punktów odbiorów i przywozów dzieci.
Jakie atrakcje czekają na uczestników?
W ramach tegorocznej, zimowej edycji półkolonii planowane są liczne zajęcia i atrakcje, między innymi: sportowe, wokalno-ruchowe, plastyczne, fotograficzne, kulinarne, treningi samodzielności, pływanie, boks, wycieczki i wyjścia.
Dzieci i młodzież będą mogły wziąć udział m.in. w jednodniowej wycieczce do Centrum Przyrodniczo Edukacyjnego Brama w Gorce na Podhalu. Wybrać się na wizytę do Centrum Kultury Norwida Nowa Huta, gdzie odbędą się warsztaty przyrodnicze oraz warsztaty plastyczne albo pojechać na wycieczkę do kopalni soli w Wieliczce. Możliwości przyjemnego spędzenia czasu jest naprawdę mnóstwo!
Tegoroczna akcja organizowana jest przez 11 współpracujących z miastem partnerów. Listę organizatorów wraz z lokalizacjami i opisem poszczególnych półkolonii, a także dane kontaktowe do realizatorów można znaleźć na stronie internetowej Kraków Bez Barier.
W tym roku na realizację akcji „Zima w mieście dla dzieci z niepełnosprawnościami” miasto przeznaczy 300 tys. zł.