Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Trwa 9. edycja festiwalu KultURO w Krakowie! To muzyczna zachęta dla mężczyzn i kobiet do częstszego badania się. Problemy z układem moczowym często są bagatelizowane lub niesłusznie postrzegane jako powód do wstydu. – Panowie, przestańcie wreszcie się bać, bądźcie poważni! – zachęcają lekarze do udziału w akcji.

Aby przełamywać ten temat tabu, powstał festiwal KultURO. To nie tylko koncerty, wystawy, seminaria, lekcje prozdrowotne, ale także możliwość skorzystania z bezpłatnych porad urologicznych i badań profilaktycznych. 16 września odbędzie się główny koncert, który jest wizytówką całej akcji.

Aż 22 proc. mężczyzn unika badań u urologa i zwleka z profilaktyką oraz diagnostyką. Około 20 proc. osób boi się, co mogłoby wykazać badanie. Kolejna smutna wiadomość jest taka, że coraz częściej rak gruczołu krokowego dotyka młodych mężczyzn przed 40. rokiem życia.

– Trzeba się badać, aby wykluczyć chorobę, aby dać urologom szansę uczynienia z raka choroby przewlekłej, nie wyroku – przekonuje prof. Piotr Chłosta, kierownik Katedry i Kliniki Urologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie i pomysłodawca Festiwalu KultURO, który dodaje, że szybka diagnostyka jest warunkiem, aby wcześnie wykryta choroba była całkowicie wyleczona.

Coraz więcej mężczyzn zgłasza się do poradni urologicznych, ale to wciąż za mało. Aż 25 proc. wszystkich nowotworów stanowią nowotwory urologiczne, w których dominuje rak gruczołu krokowego. Na drugim miejscu w Polsce nowotwór atakuje pęcherz moczowy, a na trzecim nerki. Specjaliści szacują, że w Europie do końca 2030 r. wykrytych zostanie 1,7 mln nowych przypadków samego raka gruczołu krokowego, a 0,5 mln osób umrze.

– Los mężczyzn jest w ich własnych rękach – podsumowuje Piotr Chłosta i zachęca do odwiedzenia poradni urologicznej.

Aby przełamywać ten temat tabu, powstał festiwal KultURO. To nie tylko koncerty, wystawy, seminaria, lekcje prozdrowotne, ale także możliwość skorzystania z bezpłatnych porad urologicznych i badań profilaktycznych. 16 września odbędzie się główny koncert, który jest wizytówką całej akcji. Podczas tej rockowej uczty zagra profesor Piotr Chłosta, a towarzyszyć mu będą: Kasia Chlebny, Renata Przemyk, Janusz Grzywacz, Marek Piekarczyk oraz Trzynasta w Samo Południe. Wstęp na koncert jest bezpłatny i rozpocznie się o godz. 17.00 w Fortach Kleparz.

Bezpłatne badania i konsultacje telefoniczne

Najważniejszym punktem festiwalowych wydarzeń jest Dzień Otwarty w gabinetach urologicznych Katedry i Kliniki Urologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. W tym roku zapraszają do swoich gabinetów również urolodzy ze Szpitala Miejskiego Specjalistycznego im. Gabriela Narutowicza, 5 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ oraz Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera. Szpitalne poradnie urologiczne otworzą swoje drzwi w październiku i listopadzie. Nowe szpitale, które włączą się do akcji, oznaczają jedno: liczba zbadanych w tym roku będzie większa!

Na bezpłatne konsultacje można zarejestrować się telefonicznie. Szczegóły już wkrótce na stronie www.kulturo.eu oraz na www.krakow.pl.

Kobiety też powinny się badać

Problem nowotwór związanych z układem moczowym nie dotyczy tylko mężczyzn. Guzy nerek, moczowodów, pęcherza, bądź kamica i kolka nerkowa mogą przytrafić się zarówno panom, jak i paniom. Dlatego o cały układ moczowy, bez względu na płeć, powinien dbać specjalista urolog, a nie ginekolog.

Każda kobieta powinna przynajmniej raz w roku zgłosić się do urologa, jeśli nie ma żadnych objawów. Jeśli jednak już wcześniej pojawiały się pojedyncze problemy, warto odwiedzać urologa częściej. Nie wolno zapomnieć o USG nerek, minimum raz na rok.

Dzieci i seniorzy też mają coś do powiedzenia

Organizatorzy festiwalu podkreślają, że najlepszymi ambasadorami zdrowia są dzieci. Zweryfikowali to już wielokrotnie, organizując w szkołach i przedszkolach konkursy plastyczne na tematy profilaktyczne. W tym roku będzie również konkurs, ale z nową formułą.

– Tym razem najmłodszych ambasadorów zdrowia zapraszamy do udziału w konkursie recytatorskim – informuje profesor Piotr Chłosta.

Uczestnikami konkursu mogą być dzieci w wieku przedszkolnym. Udział w zmaganiach recytatorskich powinni zgłosić pracownicy przedszkoli publicznych i niepublicznych z całej Małopolski, wysyłając nagrania dzieci recytujących wierszyk (każda placówka może wytypować troje dzieci) – na adres: kulturo@urodzenizdrowi.pl.

– Czekamy z niecierpliwością na nagrania oraz formularze zgłoszenia. Zgłoszenia przyjmujemy do końca listopada, wyniki ogłosimy do końca roku. Nagrodzone zostaną dzieciaki, jak i zwycięskie przedszkole – zachęca profesor.

Do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą skierowane także lekcje prozdrowotne. Poprowadzą je wybitni urolodzy, podpowiedzą i doradzą, w jaki sposób podejmować trudne tematy z rodzicami i dziadkami.

W tym roku w akcję profilaktyczną zostaną zaangażowani również seniorzy. Dla nich zostały zaplanowane specjalne pokazy filmów edukacyjnych. Seniorzy mogą zgłaszać swoje zainteresowanie pokazem, pisząc na kulturo@urodzenizdrowi.pl.

Źródła: Strefa Miast