Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

W zawodach o medale powalczy 7 tys. sportowców z 48 krajów. Stu z nich zdobędzie przepustkę na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Zawodnicy będą rywalizować w kilku miastach południowej Polski, w Krakowie aż w 11 dyscyplinach.

III Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska rozpoczęte. Potrwają do 2 lipca. Ceremonie otwarcia i zakończenia odbędą się na Stadionie Miejskim im. H. Reymana.

III Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska rozpoczęte. Potrwają do 2 lipca. Ceremonie otwarcia i zakończenia odbędą się na Stadionie Miejskim im. H. Reymana.

– Kraków zawsze stawiał na sport i rozwój kultury fizycznej. Przy organizacji igrzysk miasto zyskało nie tylko zaplecze sportowe, ale także miejską infrastrukturę – mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski podkreśla że w trakcie przygotowań do imprezy została wykonana ogromna praca i to w trudnych okolicznościach pandemii i wojny za wschodnią granicą. – Warunki, które zostały stworzone dla sportowców w tym czasie są na poziomie nie tylko igrzysk europejskich, ale także olimpijskich – mówi.

7 tys. sportowców powalczy o medale igrzysk, a w 13 z 29 dyscyplin także o tytuł mistrza Europy. W 20 dyscyplinach będziemy świadkami kwalifikacji olimpijskich. Do zdobycia jest ponad 100 biletów do Paryża, w tym aż 44 kwalifikacje w boksie.

Najwięcej dyscyplin zostanie rozegranych w Krakowie. Odbędzie się tu rywalizacja w niezwykle popularnej ostatnio koszykówce 3x3, 7-osobowym rugby, szermierce, triathlonie i kajakarstwie, które zaplanowano na malowniczym zalewie w Kryspinowie. W Chorzowie zorganizowane zostaną zawody lekkoatletyczne, we Wrocławiu będzie można śledzić rywalizację w strzelectwie, a w Rzeszowie skoki do wody. W Zakopanem odbędą się skoki narciarskie na igelicie. W Krynicy oprócz biegów górskich będzie można oglądać judo, taekwondo i kolarstwo MTB. W Tarnowie poza wspinaczką sportową, z którą wiążemy duże medalowe nadzieje, odbędą się zmagania w sportach plażowych, w tym w efektownej piłce nożnej.

W Krakowie zamieszka 3 tys. sportowców. Pierwsi są już na miejscu. Ich główną bazą noclegową stały się odnowione akademiki w miasteczku studenckim Akademii Górniczo-Hutniczej. Funkcję mera wioski pełni Robert Korzeniowski. Sportowców wspierać będzie niemal 8 tys. wolontariuszy. Informacje na temat igrzysk są dostępne na stronie internetowej european-games.org.

Strefy kibica

Ci, którzy nie wybiorą się na areny sportowe, mogą przyjść do specjalnych stref kibica, które są w różnych częściach miasta. W strefach, poza wspólnym oglądaniem zmagań zawodników, znajdzie się cała masa atrakcji. Będzie malowanie twarzy, animacje, kolorowanki, balony i lizaki dla dzieci, ekran dotykowy z grami, aktywności sportowe i interaktywne.

Źródła: Strefa Miast