Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Wielokolorowe ściany pojawiły się na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie. To współ­czes­na in­sta­lacja ar­tys­tyczna Kingi Nowak, inspi­rowana twórczością Stanisława Wys­piań­skie­go. W symboliczny spo­sób spełnia jedno z jego największych marzeń – pozostawienia swojego śladu w tym wyjątkowym miejscu.

– Wyspia to Wyspiański – otwarty, bezgraniczny, nieskończony. Ale też „wyspa – fragment, odrębne miejsce, które, mam nadzieję, zmienia naszą optykę i pozwala na zobaczenie świata w zdecydowanych, intensywnych kolorach – mówi Kinga Nowak, autorka instalacji.

Autorką rzeźby jest Kinga Nowak, profesor ASP, uznana artystka, której dzieła znajdują się w kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Fotografii w Krakowie, Muzeum Narodowego w Gdańsku i w wielu kolekcjach prywatnych.

Agnieszka Jankowska-Marzec, kuratorka instalacji, zwraca uwagę, że autorka Wyspii podąża tropem wawelskich fascynacji Wyspiańskiego, równocześnie czerpiąc inspirację z jego witraży i malarstwa ściennego znajdującego się w krakowskim kościele oo. Franciszkanów.

– Wyspia to Wyspiański – otwarty, bezgraniczny, nieskończony. Ale też „wyspa” – fragment, odrębne miejsce, które, mam nadzieję, zmienia naszą optykę i pozwala na zobaczenie świata w zdecydowanych, intensywnych kolorach – mówi Kinga Nowak, autorka instalacji.

Zwiedzający zamek mogą podejść do instalacji, dotknąć jej, a za sprawą wyjątkowej konstrukcji, poczują się niemal częścią dzieła sztuki.

– Zarówno Wyspia, jak i inne wawelskie inicjatywy, w tym bogaty program edukacyjny i wydawnictwa poświęcone Stanisławowi Wyspiańskiemu – artyście totalnemu – świadomie zapowiadają wielkie wydarzenia (także wystawiennicze), jakie planujemy w kolejnym roku. Będą one upamiętniać wydane przezeń w 1904 r. „Akropolis”, w którym autor zawarł kompleksowy projekt aranżacji wzgórza. Wpisując dziś Wyspię w wyjątkowy krajobraz naszego bezcennego dziedzictwa, chcemy twórczo prowokować do rozmów o sztuce, która wymyka się schematom, idzie pod prąd – jak Wyspiański – mówi Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Instalacji towarzyszy ciekawy program edukacyjny. Do pobrania na blogu edukacyjnym wawel.krakow.pl/blog-edukacyjny są m.in. podcasty. Zamek zaprasza też na spacery szlakami Wyspiańskiego.

Źródła: Strefa Miast