Agencja Standard & Poor’s Global Ratings potwierdziła długoterminowy międzynarodowy rating Krakowa na poziomie A – z perspektywą stabilną. Jest to poziom odpowiadający ratingowi Polski dla zadłużenia w walutach obcych, czyli najwyższy z możliwych do uzyskania przez jednostkę samorządu terytorialnego w kraju (zgodnie z zasadą nieprzyznawania samorządom lokalnym ratingu wyższego niż rating państwa).
W uzasadnieniu S&P podkreśliła, że Kraków – drugie co do wielkości miasto w Polsce – cieszy się stopą bezrobocia niższą od średniej krajowej. Ma także rosnącą liczbę ludności, wspieraną w pewnym stopniu przez napływ uchodźców z Ukrainy, z których część może osiedlić się w Krakowie na stałe.
Amerykańska agencja zwróciła uwagę, że władze Krakowa utrzymają pod kontrolą wzrost wydatków, co pozwala uniknąć istotnego pogorszenia wyników finansowych. Perspektywa uwzględnia również oczekiwanie S&P, że Kraków mimo wysokiej inflacji oraz obniżenia dochodów podatkowych samorządów w wyniku wdrożenia reformy podatkowej takiej jak m.in. Polski Ład, utrzyma solidną pozycję płynnościową w najbliższych latach.