Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Ogromne emocje i ważne decyzje wyborcze. 15 października krakowianie tłumnie udadzą się do urn wyborczych, aby oddać swój głos na wybranych polityków, którym chcą powierzyć rządzenie państwem. W lokalu wyborczym otrzymamy trzy jednostronicowe karty do głosowania: jedną w wyborach do sejmu, drugą do senatu i trzecią referendalną. Jak je uzupełnić, aby nasz głos był ważny?

Chcąc oddać ważny głos, należy wpisać znak X w kratkę znajdującą się po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata (muszą to być dwie przecinające się linie w obrębie kratki). Za nieważny uznaje się głos oddany w wyborach do Sejmu i |Senatu, gdy wyborca nie postawi znaku X w żadnej z kratek lub postawi go w więcej niż jednej kratce na danej karcie do głosowania.

Zgłaszając się do lokalu wyborczego, trzeba wziąć jakikolwiek ważny dokument ze zdjęciem, potwierdzający tożsamość, który pozwoli na znalezienie wyborcy w spisie. Jeśli wyborca będzie miał zaświadczenie o prawie do głosowania, komisja dopisze go do spisu wyborców. Koniecznie pamiętajmy więc o dokumencie – bez niego nie będziemy mogli wziąć udziału w głosowaniu.

Chcąc oddać ważny głos, należy wpisać znak X w kratkę znajdującą się po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata (muszą to być dwie przecinające się linie w obrębie kratki). Za nieważny uznaje się głos oddany w wyborach do Sejmu i |Senatu, gdy wyborca nie postawi znaku X w żadnej z kratek lub postawi go w więcej niż jednej kratce na danej karcie do głosowania. Natomiast w referendum ogólnokrajowym, aby głos był ważny, na każde z pytań należy udzielić tylko jednej odpowiedzi: TAK lub NIE (zakreślając odpowiednią kratkę).

– Jakiekolwiek dopiski na karcie do głosowania nie wpływają na ważność głosu, jednak apelujemy o powstrzymywanie się od takich działań – podkreślają organy wyborcze.

Kart wyborczych nie wolno niszczyć lub wynosić poza lokal, ani też komukolwiek ich odstępować. Grozi za to kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do 2 lat. Do urny musi być wrzucona kompletna karta głosowania. Karta całkowicie przedarta lub której część została oderwana i niewrzucona lub wrzucona osobno, będzie uznana za nieważną.

Czy można odmówić przyjęcia karty do głosowania?

Wyborca nie ma obowiązku pobrania wszystkich trzech kart do głosowania – może zdecydować o udziale np.:

● jedynie w wyborach do sejmu i do senatu bez udziału w referendum,

● tylko o udziale w referendum, bez udziału w wyborach do sejmu i do senatu,

● jedynie w wyborach do sejmu, bez udziału w wyborach do senatu i w referendum,

● wyłącznie w wyborach do senatu bez udziału w wyborach do sejmu i w referendum.

O odmowie przyjęcia którejś z trzech kart należy poinformować komisję przed głosowaniem. Członek obwodowej komisji wyborczej odnotuje w rubryce „Uwagi” w spisie wyborców, np. „bez referendum” wraz ze swoją parafką. Taka adnotacja musi znaleźć się w spisie, ponieważ tylko w ten sposób obwodowa komisja wyborcza będzie mogła rozliczyć się z otrzymanych kart.

Taka deklaracja wyborcy i adnotacja komisji odnosząca się do karty referendalnej, nie wpływa na obliczanie frekwencji. Zgodnie z przepisami, frekwencja referendalna jest obliczana na podstawie liczby ważnych kart do głosowania wyjętych z urny.

Jeśli chcemy odmówić przyjęcia którejś z kart do głosowania, robimy to po złożeniu podpisu w spisie wyborców i otrzymaniu kart, przy stole obwodowej komisji wyborczej. Oddalenie się od komisji z otrzymanymi kartami do głosowania i powrót w celu oddania którejś z kart może zostać ocenione przez komisję jako sytuacja, która nie spełnia obowiązujących przepisów i wytycznych.

Źródła: Strefa Miast