Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Nowa, bardzo wyczekiwana przez krakowian długoterminowa wypożyczalnia rowerów rozpocznie działalność najpóźniej za sześć tygodni, w piątek 1 września. Opóźnienie uruchomienia usługi wynikło z konieczności oczekiwania na interpretację Krajowej Izby Skarbowej w sprawie podatku VAT za regulaminowe opłaty dodatkowe (kary).

W systemie będzie 500 rowerów tradycyjnych i 250 elektrycznych. Sprzęt będzie można wypożyczyć na co najmniej miesiąc, a najwyżej trzy.

Pod koniec sierpnia upływa półroczny termin na udzielenie odpowiedzi przez KIS. Zarząd Transportu Publicznego podjął decyzję, że po upływie tego czasu wypożyczalnia zostanie niezwłocznie uruchomiona, niezależnie od tego, czy otrzymamy interpretację podatkową, czy też nie. Jeśli decyzja zapadnie wcześniej, wypożyczalnie może ruszyć jeszcze pod koniec sierpnia. Wtedy także wystartuje strona internetowa, poprzez którą będzie można składać wnioski o wypożyczenie.

Przypominamy, że w systemie będzie 500 rowerów tradycyjnych i 250 elektrycznych. Sprzęt będzie można wypożyczyć na co najmniej miesiąc, a najwyżej trzy. Chodzi o to, by dać mieszkańcom możliwość przetestowania roweru na swojej codziennej trasie. Ważne, aby krakowianie mogli sprawdzić przydatność tego środka transportu po mieście bez konieczności wydawania od razu dużych pieniędzy na zakup własnego sprzętu. Szczególnie chodzi tu o rowery elektryczne, które są stosunkowo drogie i dla wielu taki wydatek mógłby być mocno obciążający. Wypożyczenie na miesiąc roweru tradycyjnego będzie kosztować 29 zł, a elektrycznego 79 zł.

Źródła: Strefa Miast