Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

MPO rozpoczęło pozimowe oczyszczanie Krakowa. Porządkowaniem ulic i chodników zajmuje się 330 osób i 130 jednostek: zamiatarek, polewaczek i innych pojazdów specjalistycznych.

Czas na wiosenne porządki w Krakowie

Gruntowne sprzątanie po zimie zazwyczaj trwa ok. 10 tygodni, jednak teraz ze względu na pogodę i przypadające Święta Wielkanocne może potrwać nawet 12 tygodni. Szacunkowy koszt pozimowego oczyszczania całego miasta wyniesie ok. 5,2 mln zł.

Do gruntownego posprzątania jest 2950 km technologicznych (według krawędzi jezdni) ulic oraz 3 mln mkw. chodników. Na pierwszy ogień, a właściwie miotły, idą centra komunikacyjne oraz główne ciągi transportowe w mieście. W pierwszym tygodniu pracownicy MPO skupią się przede wszystkim na oczyszczaniu ulic i chodników na Starym Mieście, Podgórzu, Dębnikach, Bronowicach, Płaszowie i Nowej Hucie.

Sprzątanie pozimowe jest bardziej czasochłonne i intensywne niż standardowe, które odbywa się według harmonogramu podczas miesięcy letnich. Każda ulica zazwyczaj jest wielokrotnie zmywana i oczyszczana, ponieważ w wielu przypadkach jeden przejazd nie wystarcza. Specjalistyczne pojazdy oczyszczające, takie jak zamiatarki i polewaczki, pracują w grupach po 4–5.

Głównymi przeszkodami w pozimowych porządkach jest na ogół pogoda i ruch uliczny. Gdy w nocy panują ujemne temperatury, sprzęt sprzątający nie może pracować. Używana jest woda, która może zamarznąć i powodować gołoledź. Również podczas największego ruchu w godzinach porannych i popołudniowych MPO ogranicza liczbę pracującego sprzętu, aby nie potęgować korków w mieście.

Sprzątanie nie oznacza jeszcze zakończenia akcji Zima, ponieważ w przeszłości zdarzały się opady śniegu nawet w kwietniu. Pogoda pozwala już jednak na regularne czyszczenie mechaniczne przy użyciu wody bez ryzyka spowodowania gołoledzi. CA

Włącz się w porządki nad Wisłą

Już jutro, 25 marca krakowanie będą mieli okazję włączyć się do akcji sprzątania północnego brzegu Wisły, od mostu Nowohuckiego do mostu Wandy. Organizatorzy zapraszają na godz. 11.00 pod most Nowohucki. Na miejscu będą worki i rękawice, ale można przynieść własne. Śmieci z wcześniej ustalonych miejsc odbierze MPO. W nadwiślańskich porządkach uczestniczą m.in. Fundacja Biegów Ultra, Krakowski Klub Morsów Kaloryfer i Zielone Grzegórzki. Akcja jest częścią ogólnopolskiego przedsięwzięcia Operacja Czysta Rzeka.

Źródła: Strefa Miast
Tags:
  • MPO