Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Za prawie 11 mln zł miasto odkupiło park Jalu Kurka od Towarzystwa Boskiego Zbawiciela. Negocjacje trwały bardzo długo, ale wreszcie zakończyły się sukcesem. Dzięki temu krakowianie zyskają nową zieloną enklawę.

Park na Kleparzu nosi imię Jalu Kurka, pisarza i poety, członka przedwojennej Awangardy Krakowskiej

Trwające od wielu lat rozmowy z Towarzystwem Boskiego Zbawiciela – prowincją polską, w sprawie pozyskania przez miasto parku Jalu Kurka, dobiegły końca. Podpisano umowę notarialną, na mocy której własnością gminy stały się działki w centrum Krakowa o łącznej powierzchni ok. 1,7 ha. Teren został wykupiony za kwotę 10 mln 987 tys. zł. Umowa dotyczy również ustanowienia służebności drogowej na części sąsiedniej działki.

– Teraz przed nami kwestia uporządkowania i doposażenia parku, tak by po przeszło 15 latach to miejsce ponownie było przyjazną zieloną enklawą i idealnym miejscem spacerów dla okolicznych mieszkańców – mówi prezydent Karkowa Jacek Majchrowski.

Rozmowy z Towarzystwem Boskiego Zbawiciela – prowincją polską trwały od 2017 r. Przez te wszystkie lata władze Krakowa starały się uregulować stan prawny parku, który był własnością zakonu. Początkowo przedstawiciele zakonu wyrażali wolę wydzierżawienia działek miastu za symboliczną złotówkę, ostatecznie jednak zdecydowali się na ich sprzedaż. CA

Park z historią

Park na Kleparzu nosi imię Jalu Kurka, pisarza i poety, członka przedwojennej Awangardy Krakowskiej, autora słynnej powieści „Grypa szaleje w Naprawie”. Początkowo był częścią posiadłości pałacu Montelupich. W XIX w. ówcześni właściciele, rodzina Tarnowskich, przekazali park do użyteczności publicznej. Później posiadłość trafiła w ręce zakonu Salwatorianów. Po II wojnie światowej przejęły ją władze PRL. W pałacu mieściło się Radio Kraków, a park stał się znowu dostępny dla wszystkich krakowian. Po 1989 r. tereny wróciły do zakonu, park został zamknięty.

Źródła: Strefa Miast