Artyleryjski Fort Borek powstał w czasach Austro-Węgier, w II połowie XIX w., jako element umocnień Twierdzy Kraków. Do lat 50. XX w. pełnił funkcje wojskowe. Potem mieściły się tu m.in. zakład przetwórczy i skład budowlany, aż finalnie niszczał on przez lata jako pustostan. Prace rewitalizacyjne trwały przez dziewięć lat. Łączny koszt prowadzonej przez miasto inwestycji wyniósł ponad 24 mln zł, w tym prawie 10 mln pochodziło ze źródeł zewnętrznych – z funduszy unijnych oraz ze środków Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Prace objęły obszar wewnątrz fosy (budynek koszar, zapole, wał artylerii, wał piechoty). Równolegle, na zewnątrz fosy, była prowadzona przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie inwestycja związana z utworzeniem parku przy Forcie Borek, który został otwarty w czerwcu 2022 r.
– Kiedy ponad 10 lat temu zapadła decyzja o rewitalizacji Fortu Borek, wszyscy mieli świadomość, że to wyjątkowe wyzwanie nie tylko ze względów finansowych – – mówi prezydent Jacek Majchrowski. – Zależało nam na tym, żeby z jednej strony zachować unikatowy, forteczny charakter tego miejsca, a z drugiej sprawić, żeby był to obiekt, który – pełniąc swoje nowe, kulturalne funkcje – sprosta współczesnym wymaganiom i w pełni odpowie na potrzeby lokalnej społeczności oraz turystów. Z wielką radością zapraszam więc na wielkie otwarcie Fortu Borek.
Fort Borek teraz będzie pełnił funkcje kulturalne. Swoją siedzibę będzie tu miała nowa filia Centrum Kultury Podgórza oraz Ośrodek Kultury Biblioteka Polskiej Piosenki. Uroczyste otwarcie, z pełnym atrakcji programem, odbędzie się w weekend 30-31 lipca 2022 r. Wezmą w nim udział członkowie grupy rekonstrukcyjnej, będą też zajęcia i spektakl dla dzieci, koncert zespołu D-Mol, gra terenowa - a w powietrze wzbije się wyjątkowy balon. W niedzielę, 31 lipca odbędzie się piknik rodzinny. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.